Baro eski Başkanı Çam ve icra müdürünün katiline müebbet hapis istendi – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Baro eski Başkanı Çam ve icra...

Baro eski Başkanı Çam ve icra müdürünün katiline müebbet hapis istendi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Haziran 2024 Pazartesi - 18:46Güncelleme: 3 Haziran 2024 Pazartesi - 18:56
Baro eski Başkanı Çam ve icra müdürünün katiline müebbet hapis istendi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde cinayete kurban giden Denizli Barosu eski Başkanı Avukat Mehmet Erdal Çam ile eski icra müdürünü katleden sanığın yargılanmasına başlandı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan’ın da katıldığı duruşmada, sanık hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

• TIKLAYIN | Denizli Barosu eski Başkanı Erdal Çam ve emekli icra müdürü öldürüldü

• TIKLAYIN | Avukat Çam ve Çavdar, cinayet zanlısıyla aynı araçtaymış

• TIKLAYIN |  Kan donduran cinayetin ayrıntıları ortaya çıktı

Bodrum’un Akyarlar Mahallesi’ndeki 59’lular Sitesi’nde yaşayan evli ve 3 çocuk babası, Denizli Barosu’nun geçmiş dönem başkanlarından Avukat Mehmet Erdal Çam (73), 21 Eylül 2023 günü Turgutreis’te müvekkili Galip Özmen’in (63) silahlı saldırısı sonucu eski İcra Müdürü Özcan Çavdar (57) ile birlikte yaşamını yitirmişti. Olayın ardından karakola teslim olan katil zanlısı Galip Özmen tutuklanmıştı.

Özmen’i aracıyla karakola bıraktıktan sonra Denizli’ye giden Osman K. ise, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İDDİANAMEDEN

Olayla ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, katil zanlısı Galip Özmen, 2018 yılında işletmek için apart kiraladı. Bir süre sonra apartın mülk sahibi ile Özmen arasında kira artışı nedeniyle anlaşmazlık çıktı. Mal sahibi anlaşmazlığı yargıya taşıdı. Galip Özmen, arkadaşı olan emekli İcra Müdürü Özcan Çavdar aracılığıyla dosyayı Avukat Mehmet Erdal Çam’a verdi. Dava süreci sonunda mülk sahibi davayı kazanınca Galip Özmen oteli tahliye etmek zorunda kaldı.

Galip Özmen, davanın kaybedilmesinden sonra dolandırıldığını iddia ederek Çavdar ve Çam’dan zararını karşılamalarını istedi. İkiliden para alamayan Özmen, cinayet planı yapıp bunu daha önceden tanıdığı Osman K. ile paylaştı. Osman K.’nın aracı ile Bodrum’a gelen Özmen, Çavdar ve Çam ile Akyarlar 59’lular Sitesi’nde buluştu. Ardından Çam ve Özmen, Özcan Çavdar’ın kullandığı araca binip Turgutreis’e doğru hareket etti.

Aracın arka koltuğunda oturan Galip Özmen, ikiliye “Siz benden para aldınız, beni dolandırdınız. Beni bitirirsiniz, ben de sizi bitireceğim” diyerek, çantasından çıkardığı tabancayla ikilinin başlarına ateş etti. Galip Özmen, saldırının ardından kendilerini arkadan takip eden Osman K.’nın aracına binip Turgutreis Jandarma Karakol Komutanlığına giderek teslim oldu.

Haberin DevamıReklam
2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Hazırlanan iddianamede savcılık, tutuklu sanık Özmen için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz yargılanan Osman K. için de 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep etti. Davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Duruşmaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Erinç Sağkan, Muğla Barosu Başkanı Avukat Levent Akgün, İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, Denizli Barosu Başkanı Acukat Adnan Demirdöğer, Aydın Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Utku Devrim ile Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Avukat Onursal Özbek de katıldı.

Sanık Galip Özmen’in hazır bulunduğu duruşmada kimlik tespiti yapıldı. Tutuksuz sanık Osman K.’nın duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılması üzerine müşteki avukatları itirazda bulunarak, sanığın mahkemeye bizzat gelmesini istedi. Avukatların itirazını kabul eden mahkeme heyeti, Galip Özmen’in tutukluluğunun devamına, Osman K.’nın da tutuksuz yargılanmasının devamına karar vererek, davayı 27 Eylül tarihine erteledi.

SAĞKAN: AVUKATA DÖNÜK ŞİDDET VAKALARININ EN AĞIR SONUÇLARINDAN BİRİSİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ise, olayla ilgili açıklamasında, avukatlara dönük şiddet vakalarında son yıllarda anormal artışı her fırsatta dile getirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Duruşmasına geldiğimiz bu dosya avukata dönük şiddet vakalarının en ağır sonuçlarından birisi. Tamamen bir avukatın baro başkanlığı sıfatını bir kenara bırakıyorum, yaptığı iş nedeniyle vatandaş tarafından, kendi müvekkili tarafından katledilmesi, yine icra müdürünün keza. Avukatlık Kanunu hem barolarımız hem de Türkiye Barolar Birliğine aynı zamanda mesleğe ve meslektaşlara dönük haksız fillerden dolayı yapılan eylemlere karşı mücadele etme görevini yüklüyor. Biz bu görevi yerine getirmek adına buradayız. Her iki sanığın iştirak halinde bu eylemi gerçekleştirdiği inancındayız. Buna ilişkin meslektaşlarımız teknik anlamda hazırlıklarını yaptı. Beklentimiz adalet, her dosyada olduğu gibi maddi gerçeğin hiçbir soru işareti kalmaksızın ortaya çıkması, bu suçu işleyenlerin en ağır şekilde cezalandırılması olacaktır.”

MUĞLA (İHA)