13.04.2021, Salı
6 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. Denizli 57 yıl sonra Karadeniz ile...

Denizli 57 yıl sonra Karadeniz ile olimpiyatta temsil edilecek

Haber Merkezi - 19 Mart 2021 Cuma - 14:54 Denizli 57 yıl sonra Karadeniz ile olimpiyatta temsil edilecek

Denizlili milli güreşçi Süleyman Karadeniz, Avrupa Kıtası Kalifikasyon Turnuvası’nda 97 kiloda Alman rakibini 2-1 yenerek olimpiyat vizesini aldı. Karadeniz’in bu başarısıyla Denizli 57 yıl sonra olimpiyatlarda temsil edilecek.

A- A+

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden Tokyo Olimpiyatları Avrupa Elemeleri’nde serbest stil müsabakalarında 86 kiloda Osman Göçen ile 97 kiloda Süleyman Karadeniz finale kalarak Tokyo vizesi aldı.

YARI FİNALDE ALMANI DEVİRDİ

İlk maçında Macar rakibini 5-2, ikinci maçında Romen rakibini 5-3 yenen Süleyman Karadeniz, yarı finalde Alman Sven Thiele ile karşılaştı. Alman rakibini zorlu maçın ardından 2-1 yenen Karadeniz, finale kalarak Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı.

SÜLEYMAN TARİHE GEÇTİ

Denizli adına en son 1964 Tokyo Olimpiyatlarında güreşte milli mayoyu giyen Hasan Güngör’ün ardından 57 yıl sonra olimpiyat kotası alan Süleyman Karadeniz, Denizli tarihine adını yazdırmayı başardı.

Milli Güreşçilerin olimpiyat vizesi almasıyla büyük bir gurur yaşanırken, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu başta olmak üzere tebrik mesajları yağdı. Güreşçilerin kazandıkları başarılarla kendilerini gururlandırmaya devam ettiğini söyleyen Kasapoğlu, “başarıda emeği geçenlere ülkem ve şahsım adına teşekkür ediyorum” dedi.

GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİNDE YETİŞTİ

Çivril Işıklı’daki baba evi başta olmak üzere, yetiştiği Güreş Eğitim Merkezi ve tüm Denizli’de Süleyman Karadeniz’in başarısı coşkuyla karşılandı. Yarı finalin ardından milli sporcuyu ilk arayan isimlerden olan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, ülkemize ve Denizli’ye yaşattığı gururdan dolayı Karadeniz’i kutladı.