Uzmanından uyarı: Tıbbi neden yoksa 2-6 yaş arasındaki çocuklar sünnet edilmemeli – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Uzmanından uyarı: Tıbbi neden yoksa 2-6...

Uzmanından uyarı: Tıbbi neden yoksa 2-6 yaş arasındaki çocuklar sünnet edilmemeli

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 13:11Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 13:11
Uzmanından uyarı: Tıbbi neden yoksa 2-6 yaş arasındaki çocuklar sünnet edilmemeli

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte sünnet işlemlerinin arttığını dile getiren Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Üroloji Uzmanı Op Dr Aykut Akıncı, herhangi bir tıbbi neden yoksa 2-6 yaş arası çocukların psikolojisinin olumsuz olarak etkilenmemesi için sünnet önermediğini söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Üroloji Uzmanı Op Dr Aykut Akıncı okulların kapanmasıyla birlikte artan sünnet işlemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“UZMAN TARAFINDAN MUAYENE EDİLEMELİ”

Sünnet operasyonunun erkek çocuklarda en sık uygulanan cerrahi işlem olduğunu kaydeden Akıncı, “Sünnet operasyonu yapılmadan önce çocuk mutlaka ilgili uzman tarafından muayene edilmelidir. Çünkü sünnet öncesi yapılacak olan muayenede, peniste var olan gömüklük, dönüklük, eğrilik veya halk arasında bilinen adıyla peygamber sünneti (hipospadias) gibi bir durum var ise bunların çok farklı cerrahi müdahalelerle düzeltilmesi ve bu cerrahi müdahaleler öncesi çocuğun kesinlikle sünnet ettirilmemesi gerekir. Eğer bu müdahaleler gerekli ve çocuk sünnet ettirilmişse daha sonra yapılacak olan ameliyatlar sıkıntılı hale gelebilmektedir” dedi.

“TIBBİ NEDENLER SÜNNET GEREKTİREBİLİR”

Haberin DevamıReklam
Sünnetin bazı tıbbi nedenlerden ötürü gerekli olabileceğini aktaran Akıncı, “Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, penis ucunda ciddi darlıklar sebebiyle çocuğun idrarını zor yapması, ağlayarak idrar yapma, penis ucunda sürekli kızarıklık bulunması veya tekrarlayan iltihap gelme durumlar tıbbi gereklilik arasında sayılabilir” diye konuştu.

“2-6 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARA SÜNNETİ ÖNERMİYORUM”

Herhangi bir tıbbi neden yoksa 2-6 yaş arası çocukların psikolojisinin olumsuz olarak etkilenmemesi için sünnet önermediğini söyleyen Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bebekler 1-4 aylıkken, penis yapıları da uygunsa, rahatlıkla lokal anestezi ile sünnet edilebilir ve çok hızlı bir şeklide iyileşirler. Daha büyük çocuklarda ise, sünnet hafif anestezi altında iken yapılması önerilmektedir. Psikolojik olarak etkilenmeyecek, uyumlu büyük çocuklarda lokal anestezi ile yapılabilir. Bu durum çocuğun bu süreci hatırlamaması ve psikolojik olarak örselenmemesi açısından son derece önemlidir. Sünnet ehil ellerde yapılmazsa sünnet sırasında da ciddi problemler olabilmektedir. Bunlar; sıklık sırasına göre kanama, enfeksiyon, derinin fazla veya az kesilmesi, ya da eğri kesilmesi, hatta sünnet sırasında kısmi veya tamamen penis kayıplarına kadar gidebilen ciddi sorunlarla karşımıza çıkabilmektedir. Bazen tedavisi mümkün olmayan problemler olabilmektedir. Bu nedenle çocukların sünnetinin mutlaka bu konuda eğitim almış, ameliyat sırasında çıkabilecek sorunlarla mücadele etmeyi ve bunları çözebilmeyi bilen uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.”