05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Uzmanından sağlıklı bir kalp için öneriler

Uzmanından sağlıklı bir kalp için öneriler

Haber Merkezi - 13 Nisan 2021 Salı - 14:34 Uzmanından sağlıklı bir kalp için öneriler

Denizli Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr İbrahim Oğuz, kalp hastalıklarının ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekerek, kalp sağlığı için yapılması gerekenlerle ilgili önerilerde bulundu.

A- A+

Dr İbrahim Oğuz, Kalp Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kalbin yaşamsal faaliyetleri sürdürmede en önemli organımız olduğunu vurguladı. Oğuz, kalp hastalıklarında yaş ve ailede kalp hastalığı öyküsü gibi değiştirilemeyen risk faktörleri olmasına karşın sağlıksız beslenme, obezite, hareketsiz yaşam, sigara, kontrolsüz diyabet hastalığı, stres, yüksek kan basıncı ve yüksek kan kolesterolü gibi kontrol altına alınabilir, değiştirilebilir birçok risk faktörünün de bulunduğuna işaret etti.

KALP SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

Kalp damar hastalıklarından korunmada sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesinin ve uygulanmasının önemine vurgu yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr İbrahim Oğuz, şu önerilerde bulundu:

– Sağlıklı Beslen: Özellikler işlenmiş gıdalar, rafine şeker, yağlı ve unlu gıdaların beslenmedeki yeri azaltılmalı ve akdeniz tipi beslenmedeki gibi taze meyve sebze balık ürünlerinin yeri artırılmalıdır. Günlük tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.

– Harekete Geç: Düzenli egzersiz yapmak; fazla kilonun kontrol altına alınmasını sağladığı gibi kan basıncını düşürerek, stresi azaltarak kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Haberin DevamıReklam

– Kilonu Kontrol Et: Fazla kilolar sadece kalp hastalığı değil birçok hastalığın arka plandaki etmenlerdendir. Kilomuzu kontrol altına alarak kalp hastalıklarından korunmak mümkündür.

– Sigarayı Bırak: Sigara ve tütünlü mamüller hem kandaki oksijen seviyesini azaltır hem de damar hücrelerine zarar vererek kalp hastalılarına neden olmaktadır. Sigara bıraktıktan sonra bile etkileri devam etmektedir. Bu nedenle ne kadar erken bırakılırsa o kadar risk daha çok azalmaktadır.

– Kontrol Ol: Erişkinlerde hiçbir şikayeti olmasa bile en azından bir kez kan şekeri, kan yağları ve biyokimya testlerinin yapılması, kan basıncının ölçülmesi önerilmektedir. Özellikle diyabet, hipertansiyon ve kan yağları yüksekliği olan hastaların belirli aralıklarda kontrol olmaları ve tedavilerinin düzenlenmesi gerekmektedir” dedi.

Kalp hastalıkları olanların covid-19 salgınından daha fazla olumsuz etkilenebileceği uyarısında da bulunan Dr Oğuz, “Özellikle Covid-19 salgınıyla hayatımızda birçok yeni risk ortaya çıkmıştır. Diğer kronik hastalıkları gibi kalp hastalığı olanların salgından etkilenmemesi için maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulması, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir. Sadece yaşam alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikliklerle kendimizin ve sevdiklerimizin kalp hastalığı riskini azaltabiliriz” ifadelerini kullandı.