30.10.2020, Cuma
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Leblebi böbrek taşını düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Haber Merkezi - 2 Ekim 2020 Cuma - 09:21 Leblebi böbrek taşını düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Denizli’de yoğun şekilde üretilen, yurt içi ve yurt dışı pazarlara gönderilen kavrulmuş leblebinin başta böbrek taşılarını düşürme ve bağışıklık sistemini güçlendirme olmak üzere birçok yararı olduğu belirtildi.

A- A+

Denizli, leblebinin üretim merkezi bir başka deyişle başkenti. Ne var ki bu ürünün marka değerini yaratamadığımız gibi, sağlığa yararlarının da yeterince bilmiyoruz. Kavrulmuş leblebinin yararları neler mi? İşte çok güçlü bir kalsiyum deposu olan kavrulmuş leblebiye dair tüm merak edilenler!

BÖBREK TAŞLARININ DÜŞÜRÜLMESİNE YARDIMCI OLUYOR

Uzmanlar, kavrulmuş leblebinin böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olduğunu söylüyor. İçerdiği amino asitler sayesinde böbreklerde taş oluşumu önler olan taşlarında kuma dönüşüp idrar yolu ile atılmasını sağlar.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUYOR

Leblebi, uzun süre tokluk hissi vermeye yardımcıdır. Bu nedenle diyet yapanların ve kilo vermek isteyenlerin bir numaralı besinidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Leblebi bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Hastalıklara karşı kalkan görevi görmektedir. Bunun yanı sıra kansızlık gibi ciddi hastalıklarında önüne geçmektedir.

KÖTÜ KOLESTROL SEVİYESİNİ AZALTMAKTADIR

Leblebinin faydaları sadece bunlarla da bitmiyor. Kötü kolestrol seviyesini azaltan leblebi, inme, felç, kalp krizi gibi rahatsızlıklarında da yaşanma riskini azaltmaktadır.

ÇOK GÜÇLÜ BİR KALSİYUM KAYNAĞIDIR

Kavrulmuş leblebi aynı zamanda çok güçlü bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik ve kas sağlığını güçlendirerek yaşanan hastalık riskini azaltır.

Kaynak: ElmaElma