Türkiye’deki vakalarda artış yaşanıyor, HIV’den korunmanın yolları nelerdir? – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Türkiye’deki vakalarda artış yaşanıyor, HIV’den korunmanın...

Türkiye’deki vakalarda artış yaşanıyor, HIV’den korunmanın yolları nelerdir?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Aralık 2023 Çarşamba - 14:10Güncelleme: 27 Aralık 2023 Çarşamba - 14:12
Türkiye’deki vakalarda artış yaşanıyor, HIV’den korunmanın yolları nelerdir?

Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Halk Sağlığı Uzmanı Dr Güliz Aydemir Acar, Türkiye’de HIV/AIDS vakalarında artış yaşandığını belirterek, HIV’den korunmak için dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

Son yıllarda etkili ilaçlar ve tedaviye erişimin artmasıyla HIV/AIDS kaynaklı ölümlerin yüzde 50 azalmasına karşın Türkiye’de HIV/AIDS vakalarının arttığını kaydeden Halk Sağlığı Uzmanı Dr Güliz Aydemir Acar, “Ülkemizde vakaların çoğunu 25-29 ve 30-34 yaş grubu erkekler oluştursa da HIV/AIDS cinsiyet ve yaş fark etmeksizin tüm toplumu tehdit eden önemli bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

“10 YIL BELİRTİ VERMEDEN YAŞAYABİLİR”

HIV virüsünün bağışıklık sistemini zayıflattığını dile getiren Acar, “böylece bireyi pek çok hastalık ve enfeksiyona açık hale getiren, cinsel yolla bulaşan kronik, bulaşıcı bir hastalıktır. HIV pozitif, yani bu virüsü kanında taşıyanlar ortalama 8-10 yıl hiç belirti vermeden yaşayabilir ve virüsü başkalarına bulaştırabilir” diye konuştu.

“AIDS, HIV’İN İLERİ EVRESİDİR”

Haberin DevamıReklam
AIDS’in bağışıklık hücrelerinin yüksek düzeyde tahrip olduğu, çeşitli kanser ve verem gibi ciddi hastalık tablolarının görüldüğü HIV’in ileri evresi olduğunu aktaran Acar, “HIV pozitif kişi erken tanı alır ve tedavi edilirse AIDS aşamasına ilerlemez, diğer kronik hastalıklara sahip kişiler kadar uzun yaşayabilir, hastalığı bulaştırma riski büyük ölçüde azalır” ifadelerini kullandı.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

HIV’den korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkati çeken Acar, şu uyarılarda bulundu:

“HIV korunmasız (prezervatif, kondom) her türlü anal, vaginal ve oral cinsel temas, ortak kullanılan enjektör, steril edilmemiş cerrahi malzemeler, enfekte kan ve kan ürünleri, anneden bebeğe gebelikte, doğum sırasında ve emzirme ile bulaşabilmektedir. HIV’den korunmak için güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınmalı ve ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır. Doğum kontrol ilaçlarının HIV’den koruyucu özelliği yoktur. İğne ve enjektörler ortak kullanılmamalı, dövme piercing, manikür ve pedikür gibi işlemler steril tek kullanımlık malzemeler ile yapılmalıdır. Tıbbi hizmet ve diş sağlığı hizmetleri Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kuruluşlardan alınmalıdır. Kimse ile kan kardeşi olunmamalıdır. Erkek sünnetinin HIV’den koruduğuna yönelik bilimsel olarak gösterilmiştir. HIV açısından riskli kişiler kamu ve özel sağlık kurumlarından HIV kan testi yaptırabilir. HIV testi kamu kurumlarında ücretsiz şekilde yapılmakta olup, kişinin damgalanmaya maruz kalmaması için kişinin bilgileri ve test sonuçları üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.”