Trafik kazasında yaşamını yitirdi, organlarıyla hastalara umut oldu – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Trafik kazasında yaşamını yitirdi, organlarıyla hastalara...

Trafik kazasında yaşamını yitirdi, organlarıyla hastalara umut oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Eylül 2023 Cuma - 13:11Güncelleme: 22 Eylül 2023 Cuma - 13:11
Trafik kazasında yaşamını yitirdi, organlarıyla hastalara umut oldu

Aydın’ın Nazilli ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Osman Başpınar’ın bağışlanan organları, Antalya, İstanbul ve Denizli’deki hastalara umut oldu.

Geçen hafta Beydağ-Nazilli yolu üzerinde meydana gelen kazada, 24 yaşındaki Osman Başpınar yönetimindeki motosiklet karşı yönden gelen otomobil ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisi ile savrulan motosikletten düşen Başpınar, yolda seyir halinde bulunan bir kamyonun altında kalarak sıkıştı.

Kazayı görenlerin ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, Başpınar’ı sıkıştığı kamyonun altından çıkartarak sağlık ekiplerine teslim etti. Ağır yaralı olarak Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Başpınar, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Başpınar’ın ailesi tarafından organlarının bağışlanması kararı alınmasının ardından sağlık ekipleri seferber oldu. Nazilli Devlet Hastanesi’nde hastane yönetimi ve Organ Bağış Koordinatörlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, ilk olarak Başpınar’ın organ bağışına uygun olup olmadığının belirlenmesi için gerekli tüm tetkikler yapıldı. Yapılan tetkiklerin ardından organlarının bağışlanmasında ve alınmasında bir sakınca olmadığı görüldü.

Haberin DevamıReklam
Antalya Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Acıbadem Hastanesi ve Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden gelen ekip ekipler Başpınar’ın organlarını teslim aldı. İlk olarak hastadan alınan kalp, polis eskortU eşliğinde Çıldır Hava Alanı’na götürüldü. Hava alanında bekleyen Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri’ne ait uçak, acil kodu ile havalanarak kısa bir süre içerisinde Antalya’ya ulaştı. Aynı şekilde hastadan alınan karaciğer ve iki böbrek de ambulanslarla İstanbul Acıbadem ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan hastalara nakledilmek üzere sevk edildi.

AYDIN (İHA)