19.06.2021, Cumartesi
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Şifa deposu mayıs papatyasında hasat zamanı

Şifa deposu mayıs papatyasında hasat zamanı

Haber Merkezi - 11 Mayıs 2021 Salı - 12:54 Şifa deposu mayıs papatyasında hasat zamanı

Denizli’de, şifa deposu olarak bilinen mayıs papatyasında hasat başladı. Dağlık bölgelerden makas yardımıyla tek tek toplanıyor.

A- A+

Pamukkale’nin Karakurt Mahallesi’nde dağlık bölgelerde doğal olarak yetişen mayıs papatyalarının toplanmasına başlandı. Araçların geçmediği, egzoz gazından uzak bölgelerden makasla tek tek kafa kısımları toplanan papatyalar temiz bir bez üzerinde gölgede kurutulduktan sonra kilogramı 20 TL’den aktarlara toptan satılıyor.

 

Şifa deposu papatyaların mahalle sakinlerine ek gelir olduğunu söyleyen Yaşar Çelik; “Bahar aylarında papatya topluyoruz. Bunları toplayıp temiz bezin üzerine serip, aktarlara toptan olarak satıyoruz. Bunlar mayıs papatyası, çok şifalı bir bitki, aktarlardan da kilosunu 20 TL’den alabilirsiniz kuru olarak. Bir hafta içerisinde kuruyor, bereketli de bir ürün, hem şifa deposu, hem sağlık deposu, hem de güzellik deposu her şey var içerisinde. Arkadaşlarla beraber böyle Mayıs ayında toplayıp hem ticaretini yapıyoruz, hem doğada güzel bir temiz hava alıyoruz” dedi.

Mayıs papatyasının insan sağılığına çok faydasının olduğunu anlatan Çelik; “Her papatyada toplanmıyor. Mayıs ayında böyle küçük çayır veya doğal papatyaları topluyoruz. Bunun kurusunu aynı çay demler gibi sıcak suyun içerisine katarak, 10 dakika demledikten sonra kullanabiliyoruz. Her şeyi çok fazla içmemek lazım, 2 fincan tüketsek yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Papatya toplayıcısı Müfide Kocatüfek ise “Buradan kazandığım paralar ile kedilerime mama, ekmek alıyorum, onları besliyorum. Topluyorum böyle iş çıktığı zaman geliyorum, sonra sokak hayvanlarına bakıyorum. Bu şekilde onlarla böyle idare ediyoruz” diye konuştu.

MAYIS PAPATYASININ FAYDALARI

Türkiye’de 700 çeşit papatya türü doğal olarak yetişiyor. Bu türlerin içinde insan sağılığı için en şifalısı olan Alman papatyası (Matricaria recutita) diğer adıyla Mayıs papatyası olarak bilinen türdür. Kurutulmuş papatyaları demleyip çay şeklinde günde 1-2 fincan tüketildiğinde özellikle sinir sisteminden kaynaklanan mide ağrılarını azaltır. Gaz, şişkinlik, hazımsızlık hissedenler ise yemekten sonra içtiğinde bu tür problemlerin azaldığı görülmüştür. Stresli ve sinirli kişilerde ise sakinleşmeyi sağlar. Ağrı azaltıcı etkisi olduğu görülmüştür. Enfeksiyonu vücuttan atmada yardımcıdır. Bağırsak hareketlerini artırır ve idrar söktürücü etkisi vardır. Yatıştırıcı özelliği olduğu için özellikle uykusuzluk problemi olan kişilerde gece yatmadan önce 1 fincan içmesi uygun olur. Çocuklarda karın ağrılarında, bebeklerde gaz sancılarının giderilmesinde kullanılır.

DENİZLİ (İHA)