27.03.2023, Pazartesi
11 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Sağlıklı nefes alabilmek için egzersiz yapın

Sağlıklı nefes alabilmek için egzersiz yapın

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Kasım 2022 Çarşamba - 11:59Güncelleme: 16 Kasım 2022 Çarşamba - 11:59
Sağlıklı nefes alabilmek için egzersiz yapın

Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr Zahide Alaçam, sağlıklı akciğer ve nefes alabilmek için düzenli egzersiz yapılmasını önerdi.

Dr Zahide Alaçam, 16 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) Günü dolayısıyla bir dizi önerilerde bulundu. KOAH’ın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Alaçam, “Hastalık, dünya çapında en yaygın üç ölüm nedeninden biridir. Tütün kullanımı, iç ve dış ortamda yakıt dumanına ve hava kirliliğine maruz kalmak KOAH için önemli risk faktörlerini oluşturmaktadır. KOAH daha ziyade ileri yaş hastalığı olmak ile birlikte, erken yaşta başlayabilir ve genç bireyleri etkileyebilir. KOAH öncesi koşulların farkına varılması, önlenmesi, hasta olanların erken teşhisi ve uygun tedavi yaklaşımları önemlidir” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

KOAH’da en sık görülen yakınmaların “öksürük, balgam, nefes darlığı ve yorgunluk hissi” olduğunu belirten Alaçam, hastalığın ilerlemesinin kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini, KOAH tanısının sağlık kurumlarında “nefes ölçüm testi” ile kolayca konulabildiğini, öksürük, balgam, nefes darlığı gibi şikayetleri olanların bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurarak bu testi yaptırabileceğini belirtti.

KOAH hastalarının grip ve zatürre aşılarını yaptırılması, nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin düzgün uygulanması gerektiğini de dile getirerek, “Akciğerleri sağlıklı tutmak ve sağlıklı nefes alabilmek için tütün ve tütün ürünlerini kullanmayın, soluduğunuz ortam havasını temiz tutun, düzenli ve dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın, maskenizi takın, yaş grubunuza uygun aşınızı olun” önerilerinde bulundu.