03.02.2023, Cuma
0 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Koca: İnfluenza, RSV’nin önüne geçti

Koca: İnfluenza, RSV’nin önüne geçti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Ocak 2023 Salı - 13:29Güncelleme: 10 Ocak 2023 Salı - 13:30
Koca: İnfluenza, RSV’nin önüne geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Grip salgınında son dönemde influenza görülme sıklığı, RSV'nin önüne geçti. Son bir hafta, 10 gündür hasta sayılarında düşüş görülmeye başlandı. Daha önce RSV daha sık görülürken, şimdi influenza ön planda" açıklamasını yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemde influenza görülme sıklığının, solunum yolu virüsünün (RSV) önüne geçtiğini belirterek, “Son bir hafta, 10 gündür hasta sayılarında düşüş görülmeye başlandı. Daha önce RSV daha sık görülürken, şimdi influenza ön planda” dedi.

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Haberin DevamıReklam

“Türkiye’de artan grip vakalarının” sorulduğu Bakan Koca, “Grip salgınında son dönemde influenza görülme sıklığı, RSV’nin (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) önüne geçti. Son bir hafta, 10 gündür hasta sayılarında düşüş görülmeye başlandı. Daha önce RSV daha sık görülürken, şimdi influenza ön planda” yanıtını verdi.

Görülme sıklığında influenzadan sonra RSV, Rhinovirüs ve Kovid-19’un geldiğini aktaran Koca, Kovid-19’un toplam vakaların yüzde 5-6’sı seviyesinde seyretmeye devam ettiğini, endişeyi gerektiren bir durumun olmadığını söyledi.