29.11.2020, Pazar
3 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Prof. Dr. Onur Başer: Denizli, coronavirüs sınavında çok başarılı

Haber Merkezi - 24 Nisan 2020 Cuma - 23:31 Prof. Dr. Onur Başer: Denizli, coronavirüs sınavında çok başarılı

Habertürk TV’de Afşin Yurdakul’un hazırlayıp sunduğu HT 360 programına konuk olan MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, Denizli’nin yaş ortalaması bakımından riskli bir bölge olmasına rağmen, coronavirüs salgınına karşı iyi bir sınav verdiğini belirtti.

A- A+

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart’ta görülen coronavirüs (Covid-19) salgını bugüne kadar 2 bin 14 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Habertürk TV’de Afşin Yurdakul’a konuk olan MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, e-devlet üzerinden Denizli, Bursa, Konya, Kocaeli, İstanbul ,Malatya, Kahramanmaraş ve Sakarya’nın günlük toplam vefat verilerine ulaştıklarını söyledi.

“EN KÖTÜ İSTANBUL”

Başer, söz konusu illerin son 4 yılının sıkışıklık verilerine göre; coronavirüs salgını sürecinde İstanbul’un en kötü, Denizli’nin ise çok başarılı bir il olduğunu ifade etti. Denizli’de 2017,2018,2019 yılları ile 2020’nin 25 Mart ve 22 Nisan arasındaki günlük vefat verilerine bakıldığında bir farklılık olmadığı belirten Başer, “Bu veriler istatistik olarak birbirinden farklı değil. Şehrin üzerine böyle bir yük bindiği halde Denizli çok iyi bir başarı gösteriyor” dedi.

“DENİZLİ BAŞARILI BİR GRAFİK SEYREDİYOR”

Denizli’nin 65 yaş ve üstü ortalamasının Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu vurgulayan Başer, “Denizli, yaş bakımından daha riskli bir bölge olduğu halde daha başarılı bir grafik seyrediyor. Denizli’deki sağlık çalışanlarını kutlamak lazım.Güzel bir sınav veriyor” diye konuştu.