Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç: Kulak çınlaması tümörün belirtisi olabilir – D20Haber
18.07.2024, Perşembe
24 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç: Kulak...

Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç: Kulak çınlaması tümörün belirtisi olabilir

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Kasım 2023 Salı - 11:14Güncelleme: 14 Kasım 2023 Salı - 11:14
Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç: Kulak çınlaması tümörün belirtisi olabilir

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, kulak çınlamasının ciddiye alınması gerektiğini, çınlamanın bir hastalığın, tümörün belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.

PAÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, her yaştan insanın hayatı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biri olan kulak çınlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kulak çınlamasının beyin tümörünün habercisi olabileceğine dikkati çeken Prof Dr Ardıç, şunları söyledi:

“Halk arasında vertigo diye çok söylenir ve insanlar bu hastalığı korkuyla bakar. Aslında bu baş dönmesinin Latincesidir. Çok geniş semptom grubunu kapsar. Dengesizlik hissi, bayılma gibi durumların hepsi vertigo grubu altındadır. Bunların genellikle kulaktan kaynaklanır. O yüzden baş dönmesini tanısını iyi konulduğu zaman tabiki geçer ama iyi incelenip araştırarak tanı konulması gerekir. Bu yönde de kulak-burun-boğaz ve nöroloji hekimleri çok çalışmaktadır. Bu konuda şikayeti olan hastaları bu hekimlere başvururlarsa tedaviyi en azından yönlenirler ve bir süre sonra toparlanacaklardır. Kulak çınlaması çok önemli bir semptom, daha henüz tedavisi dünya çapında yoktur. Bu tedaviyi bulacak insan dünya çapında zengin olacaktır. Birçok nedeni vardır. Kulağımızdaki pislikten beyindeki bir tümöre kadar birçok nedeni olabilir ama genellikle bir neden bulunamaz.”

Haberin DevamıReklam
Prof Dr Ardıç, çınlamayı bastırmayla ilgili de “Temelde çınlamamın en önemli rahatlatıcı etkeni etraftaki sesi yükseltmektir. Yani çınlamaya bastıracak şekilde ses oluşturabilirsek o altta kalır ve beyin bir süre sonra çınlama sesinin faydasız olduğunu hissederek onu silmeye başlar. Bunu yapan işitme cihazları da vardır. Buna benzer işitme cihazları, çınlamalı frekansı çentik atan cihazlar vardır ama tabi bunlar daha pahalı yöntemler. En kolay en rahat uygulanabilecek yöntem çevresel sesleri arttırmaktır. Burada önemli olan işitme kaybı olup olmaması. Eğer gerçekten işitme kaybı var ise işitme cihazları geçip işitme cihazlarıyla tedavi görür” dedi.

DENİZLİ (İHA)