22.10.2020, Perşembe
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

PAÜ’ye ödül getiren araştırmada dikkat çeken AIDS’li hasta sayısı

Haber Merkezi - 15 Ekim 2020 Perşembe - 13:27 PAÜ’ye ödül getiren araştırmada dikkat çeken AIDS’li hasta sayısı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Ekibi, AIDS’li hastalarda HIV-1 enfeksiyonunun yol açtığı görme bozukluğunu ortaya koyan çalışmasıyla birincilik ödülü kazandı. Ancak, bu çalışmada verilen HIV-1 enfeksiyonlu hasta sayısı dikkati çekerken, araştırmaya dahil edilen hasta sayısı “Denizli’de 45 AIDS’li mi var?” sorusunu gündeme getirdi.

A- A+

PAÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Başkanı Prof Dr Ebru Nevin Çetin başkanlığında Doç Dr Gökhan Pekel, Op Dr Osman Parça, Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr Selda Sayın Kutlu ve Doç Dr Murat Kutlu’dan oluşan ekip, HIV-1 enfeksiyonu bulunan kişilerin sinir ve damar yapısındaki değişiklikleri inceledi, hastalığın şiddetiyle ilişkisi irdeledi. Çalışma sonunda, HIV-1 enfeksiyonu olan kişilerin sinir tabakasında normal gözlere göre değişiklikler olduğu saptandı.

ÇALIŞMA BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ GETİRDİ

Bu çalışma, Bayer’in katkılarıyla Türk Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen “Retina Araştırma Ödülleri” yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Çalışma hakkında bilgi veren Prof Dr Ebru Nevin Çetin, şu açıklamayı yaptı:

“Bu araştırmayı ekip arkadaşlarım Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr Gökhan Pekel, Op Dr Osman Parça, Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr Selda Sayın Kutlu, Doç Dr Murat Kutlu ile gerçekleştirdik. Çalışmada HIV-1 infeksiyonu bulunan kişilerin sinir ve damar yapısındaki değişiklikler ile hastalığın şiddetiyle ilişkisi irdelendi. Yaklaşık 10 ay süren araştırmaya 45 HIV-1 infeksiyonu olan hasta dahil edildi. Çalışma sonunda HIV-1 infeksiyonu olan kişilerin sinir tabakasında normal gözlere göre değişiklikler olduğu saptanmış ve damar tabakası kalınlığının viral yük ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.”

Prof Dr Çetin, böyle bir çalışmayla birincilik ödülü almaktan hem PAÜ Hastanesi adına hem de kendi ekibi adına çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

45 AIDS HASTASI MI VAR?

Bu araştırmaya konu edilen HIV-1 enfeksiyonlu hasta sayısı dikkati çekti. Bunun üzerine araştırma yapan ekibe PAÜ Hastanesi basın birimi aracılığıyla “Bu çalışmada sözü edilen 45 HIV-1 enfeksiyonlu hasta Denizli’de mi?” sorusunu ilettik.

Ancak, sorumuza “evet” ya da “hayır” yanıtı yerine “düzeltme” başlığıyla ikinci bir açıklama gönderildi. Bu kez 45 hasta sayısı kaldırılarak, “Çalışmada HIV-1 infeksiyonu bulunan kişilerin sinir ve damar yapısındaki değişiklikleri inceleyip, hastalığın şiddetiyle ilişkisini irdeledik. Yaklaşık 10 ay süren araştırmamız sonucunda, HIV-1 infeksiyonu olan kişilerin sinir tabakasında normal gözlere göre değişiklikler olduğunu saptadık ve damar tabakası kalınlığının viral yük ile ilişkili olduğunu gösterdik. Çalışmamız, retina hastalıkları konusunda dünyadaki en saygın dergilerden biri olan Retina; The journal of retinal and vitreous diseases isimli dergide yayınlandı” denildi.