25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. PAÜ’lü bilim insanlarından doku örneği incelemesini...

PAÜ’lü bilim insanlarından doku örneği incelemesini hızlandıracak cihaz

Haber Merkezi - 19 Nisan 2018 Perşembe - 16:59 PAÜ’lü bilim insanlarından doku örneği incelemesini hızlandıracak cihaz

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı ve Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Adıgüzel ile çalışma arkadaşları Prof. Dr. Erdinç Şahin Çonkur ve Araştırma Görevlisi Ayşegül Güngör Aydın, doku örneği incelemesini hızlandıracak cihaz geliştirdi. Saydamlaştırma işleminde kullanılan “cores” cihazına patent alma aşamasına gelindiği bildirildi.

A- A+

Prof. Dr. Esat Adıgüzel, çalışmayla ilgili verdiği bilgide, histolojik çalışmaların çeşitli organlardan doku kesitleri alınarak, bu örneklerin histo-patolojik yönden değerlendirilmesini kapsadığını belirtti. Prof. Dr. Adıgüzel, “Organlardan alınan doku örnekleri, histoloji laboratuvarlarında bir dizi işlem neticesinde incelenecek hale gelir. Doku örneği bu işlemlerden geçmeden özellikle de beyin dokusu, doğrudan mikroskop altında incelenemez. İnceleme öncesi yapılan işlemlerden biri de doku saydamlaştırmadır. Saydamlaştırma işlemi dünyada bilinen bir yöntemdir. Geliştirdiğimiz cihazla doku örneği inceleme prosesinde sürecin hızlanması sağlanmaktadır. Patent başvurusunu yaptığımız ve TÜBİTAK destekli ürettiğimiz “CORES” cihazı, beyin araştırmaları başta olmak üzere tıp alanında önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmalara büyük katkı sağlayacak” dedi.

Cihazla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Adıgüzel, “Dokuları lazer ışını kullanan yeni nesil mikroskoplar altında inceleyebilmek için, hücrelerin özelliğini kaybetmeden saydamlaştırma işlemini gerçekleştirmek gerekir. Cihazı geliştirmeden önce bu işlemi gerçekleştirmek zahmetli, pahalı ve çok uzun bir süreç gerektiriyordu. Geliştirdiğimiz kompakt yapıdaki cihazla çok uzun süreler beklemeden, hücre bütünlüğünü de koruyarak, doku saydamlaştırma işlemini başarıyla gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.

“TÜBİTAK DESTEKLEDİ”

Geliştirdikleri proje ile TÜBİTAK’tan 250 bin lira maddi destek aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Adıgüzel, “Asistanım Aştırma Görevlisi Ayşegül Güngör Aydın’ın doktora teziyle ilgili çalışmalar yaptığımız sırada cihazı üretme fikrini geliştirdik. Bir yöntem üzerinde çalışırken cihazı tasarlama süreci içerisine de girmiş olduk. Proses aşamalarında, PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Şahin Çonkur cihazın tüm donanım ve yazılımlarının çalıştırılmasını sağladı. PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ak ise, bu projenin kimyasalları ile ilgili bölümde destek oldu. Mimar-Endüstriyel Ürün Tasarımcısı Gökçen Köseli proje ekibinde yer almamasına rağmen hem cihazın dış tasarımında hem de üretilmesinde destek olup emek harcayarak ortaya kompakt bir cihaz koymamızı sağladı. Nihayetinde her biri farklı alandan olan çalışma ekibimiz cihazın prototipini üretti ve laboratuvarımızda kullanmaya başladık “ diye konuştu.

“NÖROBİLİM ALANINA BİR ALT YAPI VE TEMEL OLUŞTURDUK”

Beyin ve Sinir Sistemi hastalıklarının toplumda görülme sıklığının giderek arttığını belirten Prof. Dr. Esat Adıgüzel, sözlerine şunları ilave etti:

“Bu hastalıklarla ilgili araştırmaların yapılabilmesi için ileri analiz ve görüntüleme cihazlarına ihtiyaç var. Biz ürettiğimiz cihazla, ileri nesil mikroskoplarda incelenecek dokunun hazırlık aşamasıyla ilgili önemli bir engeli bertaraf ettik. Şu anda ürettiğimiz cihazla birlikte 4 adet prototipe sahibiz. Beyin araştırmaları yapan tüm merkezlerde olması gereken bir cihaz. Ülkemizde araştırma ve geliştirmeyi daha ileriye götürmek istiyorsak, bu gibi teknoloji üretme kısmının pahalı olan bölümlerini üniversitelerde üretmeliyiz. Ürettiğimiz cihazın tanıtımı için Araştırma Görevlisi Ayşegül Güngör Aydın ile birlikte kurslar düzenledik. Bu kurslarda hem dokunun mikroskop incelemesi öncesi histolojik hazırlık sürecinde clarity-şeffaflaştırma işlemi hem de bu işlem için cihazımızın kullanımı hakkında katılımcıları bilgilendirdik. Bu vesileyle üniversitemiz aynı zamanda bir eğitim merkezi haline geldi, ayrıca bu durum üniversitemizin sitasyonunu da artırma potansiyeli taşımaktadır. Cihazın üretimiyle birlikte asıl hedefimiz, beyin araştırmaları-nörobilim alanında alt yapı ve temel oluşturarak üniversitemizde beyin araştırma merkezi kurmaktır. Üretilen cihazın beyin araştırmaları başta olmak üzere tıp alanında önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalara büyük katkısı olacağına inanıyoruz.”