24.05.2022, Salı
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. PAÜ’lü akademisyenlere en iyi poster bildirisi...

PAÜ’lü akademisyenlere en iyi poster bildirisi ödülü

Haber Merkezi - 11 Nisan 2022 Pazartesi - 14:58 PAÜ’lü akademisyenlere en iyi poster bildirisi ödülü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalında 4 öğretim üyesinin gerçekleştirdiği araştırma çalışması, 34. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi’nde “en iyi poster bildirisi” ödülüne layık görüldü.

A- A+

PAÜ Hastanesi Nükleer Tıp Bölümünden Prof Dr Doğangün Yüksel, Doç Dr Aziz Gültekin, Doç Dr Tarık Şengöz ve Dr Samiye Demirezen tarafından yürütülen “Proton Pompa İnhibitörleri Meckel Sintigrafisinde Premedikasyon İçin Kullanılabilir mi?” isimli deneysel çalışmaya, 34. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi’nde “en iyi poster bildirisi ödülü” verildi. Ödülü araştırma ekibi adına Doç Dr Tarık Şengöz aldı. 

Çalışmayla ilgili bilgi veren Dr Aziz Gültekin, “Meckel Divertikülü, çocukluk çağında gastrointestinal kanamaya sebep olan ve tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılan  bir hastalıktır. İnce bağırsağın son kısmında mide dokusunun olması ve bu dokunun kanaması nedeniyle görülür. Tanısı oldukça zordur. Tanıda sintigrafi kullanılır. Sintigrafiye hazırlık için kullanılan ilacın piyasadan kaldırılması bu hastaların tanısında problemlere yol açmaktaydı. Biz de piyasada bulunan proton pompa inhibitörlerini kullanabilir miyiz diye bir hayvan çalışması planladık ve sonuçlandırdık. Bilimsel literatüre ve genel pratik uygulamalara katkısı olacağını düşündüğümüz bu çalışma, jüri tarafından ödüle layık görüldü. Çok mutluyuz” dedi.