29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. PAÜ Hastanesi’nde ücretsiz deri kanseri taraması

PAÜ Hastanesi’nde ücretsiz deri kanseri taraması

Haber Merkezi - 16 Mayıs 2018 Çarşamba - 17:27 PAÜ Hastanesi’nde ücretsiz deri kanseri taraması

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde, ülkemizde 21-25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ‘Euromelanoma Ücretsiz Deri Kanseri Taraması’ programındaki 21 merkezden biri olacak.

A- A+

PAÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nida Kaçar, dünyadaki en yaygın kanser türlerinden birisinin deri kanseri olduğuna dikkati çekerek, bu hastalığın genellikle güneşin deriye nüfuz eden ve yıpratan zararlı UV ışınları yüzünden ortaya çıktığını belirtti.

Deeri kanserinin 50 yaş üstünde olan ve uzun süreli yoğun güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde daha sık görüldüğünü belirten Doç. Dr. Kaçar, “Her geçen gün deri kanseri tanı oranı artmaktadır. Fakat melanom dışı deri kanser çeşitleri resmi kayıtlara eksik bildirilmektedir. Bu durum gerçek durumu saptırmaktadır. Deri kanseri, en çok iyileşme oranına sahip ve en çok tedavi edilebilir kanser çeşitlerinden biridir. Fakat, kamudaki semptom farkındalık azlığı, erken tanı fırsatının kaçırılmasına neden olmaktadır” dedi.

Deri kanseri korumasının ve erken tanının önemini vurgulamak, erken tedaviyi teşvik etmek ve bunlar hakkında bilgi paylaşmak için “Euromelanoma”nın oluşturulduğunu ifade eden Doç. Dr. Kaçar, “Yılda bir kez gerçekleştirilen Euromelanoma ücretsiz deri kanseri taramasına bugüne kadar 450 bin katılmıştır. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı olarak böyle bir projede yer almaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Kliniğimizde ücretsiz deri kanseri taraması 22 Mayıs’ta 10:00-12:00 ve 13.30-16:00 arasında, Dermoskopi Nevüs izlem Polikliniği’nde, benimle birlikte, Dr. Merve Akbay ve Dr. Sevilay Ertürk tarafından gerçekleştirilecektir. Ücretsiz deri kanseri taraması için hastalarımız telefonla ya da direkt başvurarak, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Poliklinik Sekreterliği’nden randevu alabilirler” diye konuştu.