PAÜ Hastanesi’nde mitral kapak yetmezliğine ameliyatsız tedavi – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. PAÜ Hastanesi’nde mitral kapak yetmezliğine ameliyatsız...

PAÜ Hastanesi’nde mitral kapak yetmezliğine ameliyatsız tedavi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Mart 2024 Salı - 13:04Güncelleme: 5 Mart 2024 Salı - 13:07
PAÜ Hastanesi’nde mitral kapak yetmezliğine ameliyatsız tedavi

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde (PAÜ) mitral kapak yetmezliği bulunan bir hasta, ilk defa uygulanan bir yöntem mitraklip yöntemiyle bir şekilde tedavi edildi.

Denizli’de yaşayan ve mitral kapak yetmezliği bulunan bir hasta, PAÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof Dr Doğu Kılıç, Doç Dr İpek Büber ve Dr Öğretim Üyesi Işık Tekin tarafından mitraklip yönetimiyle tedavi edildi.
 
Denizli’de ilk kez uygulanan işlemin, özellikle kalp yetmezliği hastalarında mitral kapağın kaçağı durumunda uygulanan ve anjiyo yönetimiyle yapıldığı belirtildi. Söz konu yönteminin kalp kapak cerrahisi yapılamayacak hastalarda alternatif bir tedavi olduğu bildirildi. Ayıca, mitraklip yönteminin her hastaya yapılamayacağı; ameliyatı kaldıramayacağı düşünülen, yüksek riskli hastalarda, ağır kalp yetersizliği olan, ileri yaşta olan, böbreklerinde ve diğer organlarında ciddi sorunları bulunan hastalara uygulanabileceği dile getirildi. 
 
Mitraklip yönteminin ileri düzeyde mitral yetersizlik olan kalp yetersizliği hastalarına uygulandığı, romatizmal kalp hastalığı nedeni ile mitral kapak yetmezliği olanlara uygulanmadığı da kaydedildi. Öte yandan yaklaşık bir buçuk saat süren bir işlemin ardından hastaların kısa sürede günlük aktivitelerine geri dönebildiği aktarıldı. 
 
İşlemin ardından hastaların hareket kabiliyetinin arttığı gözlemlenirken, kalbe bağlı nefes alamama, nefes düzensizliği yakınmalarda ise azalma meydana geldiği ifade edildi.