20.05.2022, Cuma
12 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Türkçüer: Hastaneye acil sağlık hizmetine ihtiyacı...

Türkçüer: Hastaneye acil sağlık hizmetine ihtiyacı olan gelsin

Haber Merkezi - 17 Mart 2020 Salı - 08:25 Türkçüer: Hastaneye acil sağlık hizmetine ihtiyacı olan gelsin

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, coronavirüs önlemleri kapsamındaki uygulamalar doğrultusunda hastanenin bazı birimlerinde hasta kabulünde kısıtlamaya gidileceğini, ancak gelen hastanın kapıdan çevrilmeyeceğini belirterek, “Hastaneye sağlık hizmetine ihtiyacı olan gelsin” çağrısını yaptı.

A- A+

“PAÜ Hastanesinde hasta kabulünde kısıtlamaya gidildiği” ile ilgili iddialar üzerine Başhekim Prof. Dr. İbrahim Türkçüer ile görüştük. Prof. Dr. Türkçüer, Genel Yayın Yönetmenimiz Engin Ünal’ın konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Başhekim Türkçüer, hastane hizmetlerinin bu konuda tek otorite olan Sağlık Bakanlığının direktifleri doğrultusunda devam ettiğini söyledi.

“HASTA SAYISI AZALTILABİLECEK”

Hastane hizmetleriyle ilgili Bilim Kurulunu topladıklarını, yapılması gerekenleri detaylarıyla ele aldıklarını kaydeden Türkçüer, “Bakanlığın açıklamalarını takip ediyoruz. İnsan yoğunluğu olmayacak şekilde sağlık hizmeti devam edecek. Yoğun bakım ünitelerinde hasta yoğunluğunu azaltabilmek için gerektiğinde yüzde 20-30, hatta yüzde 50 azaltılabilecek. Buradaki amaç gerçekten sağlık hizmetine ihtiyaç duyanların hastaneye gelmesi. ‘Bir şeyim var mı baktırayım, rutin kontrolümü yaptırayım’ diyenlere, acil sağlık hizmetine ihtiyaç duymayanlara ileriki tarihlere randevu verilecek” dedi.

Prof. Dr. Türkçüer, zorunlu olan ameliyatların yapılacağını, ancak acil ameliyata ihtiyaç duymayanlara ileri tarihlere randevu verileceğini, muayene ve ameliyatlarla ilgili uygulama için bölüm başkanlarının da görüşünün alınacağını, rapor konusunda ise süresi dolanların geçerliliğinin haziran ayına kadar devam edeceğini yönünde açıklama yapıldığını kaydetti.

HASTANEYE GİRİŞ ÖNCESİ İZOLE EDİLMİŞ 2 NOKTA

Sağlık Bakanlığının direktifleri doğrultusunda coronavirüsle ilgili gerekli içinde donanınımın yer aldığı alanlar oluşturulduğunu da ifade eden Türkçüer, “Poliklinik girişinde bir bölüm oluşturuldu. İkincisi hastane girişinde olacak. Coronavirüs şüphesiyle başvuru yapanlara izole edilmiş ortamda test ve diğer uygulamalar yapılıp, İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilecek” diye konuştu.