12.04.2021, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. PAÜ inme merkezi kuracak

PAÜ inme merkezi kuracak

Haber Merkezi - 4 Mart 2021 Perşembe - 20:10 PAÜ inme merkezi kuracak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ, beyin damarlarında tıkanma veya kanamaya bağlı meydana gelen inme vakalarına acil müdahale için “inme merkezi” kuracak. Bununla ilgili sertifikasyon süreci başlatılırken, tanıtım toplantısı da düzenlendi.

A- A+

Kurulacak inme merkezi ile ilgili PAÜ Konuk Evi’nde düzenlenen tanıtım toplantısı Vali Ali Fuat Atik, PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcı, Baklan Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Bekilli Kaymakamı İrem Baha Yağan, Beyağaç Kaymakamı Barış Aytürk, Çal Kaymakamı Selin Sarı, Çardak Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr Necip Atar, PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof Dr Selçuk Yüksel ve PAÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Eylem Değirmenci’nin katılımıyla yapıldı.

“1,5 MİLYON LİRALIK BİLİMSEL ÇALIŞMA PROJESİ YÜRÜTÜLECEK”

Toplantının açılışında konuşan PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, inmenin acil müdaheyi gerektiren bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekerek, “İnme vakasına 4,5 ile 6 saat içinde müdahale edilmesi gerekiyor. Bizler de bu durumun ciddiyetinin ve aciliyetinin farkındayız. Bu yüzden PAÜ İnme Merkezi’ni hayata geçirmek istiyoruz. Ortalama 1,5 milyon TL tutarlı bir bilimsel çalışma projesi yürütülecek. Bu hizmeti üniversitemizde kurulacak olan merkez ile kapsamlı bir şekilde vereceğiz. Zaman kazanmak ve hastaların inme merkezimize nakli için Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz ve 112 Acil Çağrı Merkezimiz ile koordineli bir şekilde çalışacağız” dedi.

PROF DR DEĞİRMENCİ SUNUM YAPTI

PAÜ İnme Merkezi ile ilgili sunum gerçekleştiren PAÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof Dr Eylem Değirmenci de, projeye ve merkeze dair detayları paylaştı. İnmenin kalp krizi gibi ciddiye alınması ve ani müdahale edilmesi gereken bir vaka olduğunu belirten Prof Dr Değirmenci, bir inme vakasına müdahale etmek için en fazla 6 saatlik süre olduğunu, dolayısıyla acil müdahalenin önem taşıdığını, böylesi vakalarda hemen 112 Acil Çağrı Merkezinin aranması ve hastaneye sevkin gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

ATİK: DENİZLİ’NİN ARTILARINDAN OLACAK

Vali Ali Fuat Atik ise, hayati öneme sahip bu merkezin Denizli’nin artılarından birisi olacağını kaydederek, Çok önemli bir gelişme. Biz biriz, beraberiz. Bunları hep birlikte çalışırsak yapabiliriz, her işte bir ve beraber olursak başarılı neticeler alabiliriz” diye konuştu.

ÖZTÜRK: NE GEREKİYORSA YAPMAYA HAZIRIZ

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz Dr Berna Öztürk de, PAÜ İnme Merkezi’nin kurulması için atılan adımların kendilerini mutlu ettiğini elirtti. Öztürk, “PAÜ İnme Merkezi ile ilgili yapılacak bütün çalışmalara şimdiden destek olmaya hazırız. Veriler de gösteriyor ki Denizli, sağlık konusunda İzmir’den sonra ilk tercih edilen şehrimizdir” ifadelerini kullandı.