12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Parkinson hastalarının hayatını kolaylaştıracak proje

Parkinson hastalarının hayatını kolaylaştıracak proje

Haber Merkezi - 21 Ocak 2022 Cuma - 10:18 Parkinson hastalarının hayatını kolaylaştıracak proje

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanı Doktor Araştırma Görevlisi Erdem Dilmen’in yürütücülüğünde yapılan çalışmayla, parkinson hastalarının hayatını kolaylaştıracak bir proje geliştirildi.

A- A+

“Parkinson ve Tremor Hastaları İçin Dengeleyici Kaşık ve Karar Destek Sistemi” projesiyle ilgili bilgi veren Dr Araştırma Görevlisi Erdem Dilmen, çalışmanın tremor ve parkinson hastalarının yemek sırasında ellerinde oluşan istemsiz titremelerin etkisini azaltmayı amaçladıklarını belirtti.

Çalışmanın hastanın yeme eylemini kolaylaştıracak dengeleyici kaşık sistemi ve bu sistem ile çalışacak bir yöntem geliştirilmesini içerdiğini anlatan Dilmen, “Geliştirdiğimiz üründe kaşığın tutulacak bir gövdesi olacaktır ve bu gövde bir kaplama ile içinde gerekli olan elektronik aksamı barındıracaktır. İçindeki kontrol algoritması kaşığın gövdesine bağlı halde olan uç kısmını dengeleyecektir. Uç kısmı kaşığın gıdayı tutan haznesidir. Burada amacımız, hastanın el-kol kaslarındaki istenmeyen titreşimlere rağmen kaşığın uç kısmını dengede tutulup gıdanın kaşıktan dökülmesini engellemektedir. Bu kaşık hastaların kullanımına ek olarak, nöroloji uzmanlarının muayene esnasında kişinin tremor veya parkinson hastası olup olmadığına karar vermesinde yardımcı olacak ek bir karar destek sistemi ile doktorlara da sunulacaktır” dedi.

Haberin DevamıReklam