02.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Pandemi döneminde ramazanda beslenmeye dikkat!

Pandemi döneminde ramazanda beslenmeye dikkat!

Haber Merkezi - 21 Nisan 2021 Çarşamba - 12:28 Pandemi döneminde ramazanda beslenmeye dikkat!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Başdiyetisyeni Selami Helvacıoğlu, pandemi döneminde oruç tutarken bağışıklık sistemini destekleyecek beslenmeye özen gösterilmesi uyarısında bulundu.

A- A+

PAÜ Hastanesi Başdiyetisyeni Selami Helvacıoğlu, covid-19 döneminde beslenme önerilerinin hedefinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik öneriler yer aldığına işaret ederek, bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışmasını desteklemek için çok çeşitli besin maddelerinin yeterli bir şekilde alınması gerektiğini ifade etti.

Ramazan döneminde de hem bağışıklığı sağlam tutmak hem de yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak için, günün oruç olunmayan zaman dilimlerinde en az iki öğünü tamamlamak gerektiğini belirten Helvacıoğlu, şu önerilerde bulundu.

Haberin DevamıReklam

“Öğünler proteinden zengin, karbonhidratı ve yağı dengeli, lifli besinler yönünden zengin olmalıdır. İftarda tek seferde büyük porsiyonlar yerine, aralıklı ve küçük porsiyonlar şeklinde beslenmeye dikkat edilmelidir. Çorba ya da kahvaltılık peynir, zeytin, mevsim sebzeleri gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika ara verdikten sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz. Kan şekerini hızlı yükselten besinler pirinç pilavı kızarmış patates, beyaz ekmek gibi yiyecekler yerine bulgur pilavı tam tahıllı ekmekler tercih edilmeli. Yiyecekleri iyi çiğnemeye ve yavaş tüketmeye özen gösterilmelidir. Sahurda ise süt ve süt ürünleri, yumurta, zeytin, ceviz, tam tahıllı ekmekler ve mevsim sebzeleri gibi yiyeceklerden oluşan hafif bir kahvaltı yapabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Aşırı tuzlu besinler vücudun su ihtiyacını arttırdığı için ve aşırı şekerli yiyecekler çabuk acıkmamıza sebep olduğu için sahurda daha da dikkat edilmelidir.

Oruçlu iken endişe duyulan sıvı ve elektrolit dengesi pandemiyle birlikte daha da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bu anlamda oruç öncesi ve oruç sonrasında yeterli miktarlarda su tüketilmelidir.”