06.06.2023, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Sünnet için en uygun yaş hangisi?

Sünnet için en uygun yaş hangisi?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Nisan 2023 Çarşamba - 12:17Güncelleme: 5 Nisan 2023 Çarşamba - 12:17
Sünnet için en uygun yaş hangisi?

Çocuklarda sünnetin 2 yaş öncesi ve 6 yaş sonrasında yapılmasının uygun olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op Dr Emrah Altuğ, söz konusu işlemin uzman bir doktor ve ekibin gözetiminde yapılması gerektiğini söyledi.

Sünnetin penis kanseri başta olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığını ve idrar yolu enfeksiyonu gelişme sıklığını azalttığını dile getiren Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op Dr Emrah Altuğ, işlemle ilgili uyarılarda bulundu.

Haberin DevamıReklam
Sünnetin binlerce yıldır uygulandığını kaydeden Altuğ, “Cerrahi olarak penisin dış kısmındaki derinin bir kısmı alınarak, glans penisin ortaya çıkartıldığı, basit bir enfeksiyondan ölüme kadar uzayan komplikasyonları olabilecek ciddi bir operasyondur. Bu yüzden uzman bir doktor ve ekibi gözetiminde yapılması uygundur” diye konuştu.

Sünnetin 2 yaş öncesinde ya da 6 yaş sonrasında yapılmasının uygun olduğunu belirten Altuğ, çocuğun psikolojik gelişimi açısından 2-6 yaş arasında çok geçerli bir neden olmadıkça yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Sünnet operasyonunun 15 dakikada yapıldığını aktaran Altuğ, “Anestezi sonrası kontrol işlemlerinden sonra hasta ortalama yarım günde evine dönmektedir. Hastanın genellikle pansuman ihtiyacı olmamaktadır. İlk hafta penis başı ve çevresinde kabuklar görülse de ilk ayın sonunda estetik olarak normale döner” dedi.