Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne dikkat! – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne...

Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne dikkat!

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Mayıs 2024 Salı - 19:43Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı - 19:43
Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne dikkat!

Havaların ısınması, tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşmasıyla birlikte kene vakalarına dikkat çekilerek, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin (KKKA) ölümle sonuçlanabildiği uyarısı yapıldı.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için kene yönünden riskli alanlara girerken vücudu örten giysiler giyilmesini, pantolon paçalarının çorap içine sokulmasını, kenelerin görülebilmesi için açık renk kıyafetler giyilmesini önerdi.

Kişinin keneyi kendisinin çıkaramadığı durumlarda zaman kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi istendi ve kene ne kadar çabuk çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı vurgulandı.

Kenenin vücuttan cımbız, plastik eldiven, kağıt ya da kumaş kullanılarak çıkartılması gerektiği belirtildi.

KENE 200 KADAR HASTALIĞIN TAŞIYICISI

Bu arada, kenelerin sadece Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yol açmayacağı, aynı zamanda 200 kadar hastalığın taşıyıcısı olduğu ifade edildi.

GRİPLE KARIŞTIRMAYIN!

Haberin DevamıReklam
Kene vücuttan çıkarılsa bile hekime gidilmesini belirten uzmanlar ise, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi öyle bir hastalık ki ilk 1-2 gün özellikle gribe benzer bulgularla başlıyor. Ateş, kırgınlık, kas ağrısı, eklem ağrısı gibi bulgular grip ile karışabiliyor. Hem kişinin kendisi hem de hekimlerin bu konuda oldukça duyarlı olmaları gerekiyor. Grip oldum deyip geçiştirmemeli. Mutlaka eğer bir meslek olarak hayvancılıkla ilişkili bir meslekteyse, kene ile teması varsa, bir kene tutunma öyküsü varsa son günlerde mutlaka bu bulguların bir Kırım Kongo Kanama Ateşi hastalığı olabileceğini de akla getirmeli. Hem kişi hem hekim. Bu açıdan duyarlı olunmalıdır” ifadelerini kullandı.