12.04.2021, Pazartesi
4 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Her 8 erkekten ve her 11...

Her 8 erkekten ve her 11 kadından biri kanserden ölüyor

Haber Merkezi - 9 Mart 2021 Salı - 11:13 Her 8 erkekten ve her 11 kadından biri kanserden ölüyor

Sümer Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr Canan Korkut, her 5 kişiden birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığını, her 8 erkekten ve her 11 kadından birinin ise kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

A- A+

Dr Canan Korkut, “ Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kolorektal kanserden korunma ve erken tanının önemine dikkat çekti, kanser taramalarının zamanında yapılmasının tedavide etkinliğine vurgu yaptı. Kolorektal kanserlerin kadın ve erkeklerde en sık görülen 3. kanser olduğunu ve erken tanı ile tedavide yüksek başarı sağlandığını kaydeden Korkut, şöyle devam etti:

“Dünya kanser istatistikleri 2020 yılı verilerine göre, her 5 kişiden biri yaşamı boyunca kansere yakalanıyor, her 8 erkekten ve her 11 kadından biri ise kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Küresel kanser vakalarındaki artış ülkemizi de kapsamakta olup, 75 yaş altı 4 kişiden biri kanser teşhisi almaktadır. Sağlık hizmetlerimiz kanser tedavisindebaşarılı olmakla birlikte, önceliğimiz kanseri önleme ve erken tanıdır. Diğer kanserlerde olduğu gibi kolorektal kanserde başlangıç safhasında herhangi bir şikayete neden olmadan ve belirti vermeden ilerleyebilir. Bu nedenle riskli popülasyonda belirtilerin gelişmesini beklemeden yapılan taramalar hayati önem taşımaktadır. Ülkemizde kanser taramalarının yapılması ve dolayısıyla kanser vakalarına bağlı ölümleri azaltmak amacıyla Kolorektal Kanser Taraması Ulusal Standartları belirlenmiştir. 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak tarama yapılmaktadır. Ailede kolorektal kanser öyküsü olan bireylerde ise taramaya 40 yaş itibariyle başlanması önerilmektedir.”

Kolorektal kanser riskini düşürmek için sağlıklı beslenme, uygun kiloyu korumayı, düzenli yürüyüş yapmayı, sigara ve alkolden uzak durmayı öneren Dr. Korkut; sebze, meyve, tahıl ve bakliyattan zengin gıdalarla beslenmenin kanser riskini düşürdüğünü kaydetti.