Eris varyantı koronavirüs gibi kapanmaya neden olacak mı, belirtileri neler? – D20Haber
13.06.2024, Perşembe
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Eris varyantı koronavirüs gibi kapanmaya neden...

Eris varyantı koronavirüs gibi kapanmaya neden olacak mı, belirtileri neler?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 10:16Güncelleme: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 10:17
Eris varyantı koronavirüs gibi kapanmaya neden olacak mı, belirtileri neler?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr Alper Şahin’den Covid-19’un yeni varyantı Eris ile ilgili açıklama yaptı, “vakalarda artış görülecek mi?” sorusunu yanıtladı, belirtilerini anlattı ve korunmaya yönelik önlemlere dikkati çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Covid-19’un yeni varyantı Eris’in Türkiye’de 9 kişide tespit edildiğini açıklamasının ardından vatandaşlar yeni önlemler alınıp alınmayacağı ve varyantın, geçtiğimiz dönemde yaşanan pandemideki gibi hayatı olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini merak etti. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, merak edilen sorulara cevap verirken, varyantın Türkiye’de görülmesinin kaçınılmaz olduğunu, 65 yaş üstü vatandaşların kapalı ortamlarda mutlaka maske takarak korunması gerektiğini, kapanmaların ve pandemideki gibi kısıtlama tedbirlerini ise beklemediklerini ifade etti.

“3 FARKLI VARYANT İÇİNDE ERİS DAHA BASKIN”

Varyantın özellikle Avrupa’da ve dünyanın diğer ülkelerinde görülüp Türkiye’de görülmemesinin mümkün olamayacağının altını çizen Prof. Dr. Şener’in açıklamasında ön çıkanlar şöyle:

Eris, Pirola ve Fornax adındaki 3 farklı varyant farklı yerlerde görülüyor. Ancak Eris varyantı diğerlerine göre daha baskın varyant haline gelmiş durumda gibi görünüyor.

BELİRTİLERİ

Türkiye’ye de elbette gelecekti. Bu varyant ile daha önce tanımlanan varyantların belirtileri arasında pek bir fark yok. Ateş, eklem ağrısı, kas ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğazda yanma, batma, tat, koku, kaybı ve ishal gibi tablolara sebep olabiliyor.

BAĞIŞIKLIK ÖNEMLİ

Ağır hastalığa sebep olma tablosu ise aslında tamamen toplumdaki bağışıklama oranı, bireysel bağışıklanmışlık durumu, aynı zamanda da yandaş hastalığı ağır geçirip geçirmeme ihtimaline göre değişebiliyor. Eris varyantının görüldüğü Avrupa ülkelerinde hastaneye yatış oranının artışı var ama yoğun bakıma yatış oranlarında belirgin bir tırmanış yok. Hastaneye başvuru oranlarında da artış var.

“ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE TÜRKİYE’DE VAKA SAYILARINDA ARTIŞ OLACAKTIR”

Haberin DevamıReklam
Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Türkiye’de vaka sayılarında, hastaneye başvuruda artış olması gayet normal. Benim kişisel tahminim hiçbir zaman pandeminin başındaki gibi ciddi anlamda vaka sayılarına tırmanış olacağını düşünmüyorum. Biz hep genelde bu vaka sayılarına artış oranlarını verirken son 6 ay, son 1 ay öncesine göre kıyaslayarak yapıyoruz. Mesela İngiltere’de yüzde 40 vaka artışı demek son 6 ay içerisindeki olgulara göre. Ama 2020 ile 2021’e göre bakacak olursanız çok çok az vaka İngiltere için. Dolayısıyla Türkiye için de öyle o gözle bakmak lazım. Evet, şu anda bir süredir hemen hemen Covid-19’la ilgili hiçbir özel önlem olmazken, korona servisleri kapanmışken, acil servis başvurular, PCR pozitiflik denilen bir kavramı da artık unutmuşken, vaka sayılarında bir miktar artış olacaktır ama bu hiçbir zaman ülke genelinde özel önlem gerektirecek rakamlara ulaşacağını tahmin etmiyorum. Zaten dünyanın da öyle bir genel öngörüsü yok.

65 YAŞ ÜSTÜNE MASKE UYARISI

Kişisel önerim 65 yaş üstü özellikle asansöre binerken, metroya, otobüse binerken, havalanması iyi olmayan alanlarda birkaç saatten daha uzun süre vakit geçirecekse, buralarda artık N95 tipinde maske takması gerekiyor. Çünkü şunu biliyoruz; ne kadar az virüsle karşı karşıya kalırsanız, o kadar iyi korunacaksınız. Dolayısıyla bu aslında aşı kadar önemli bir önlem 65 yaş üstü için.

“NE DÜNYADA NE DE TÜRKİYE’DE KAPANMA BEKLENMİYOR”

Ne dünya genelinde ne de Türkiye genelinde ben bir kapanma olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü dünyada son birkaç ay içerisinde 1,5 milyon civarında bir yeni olgu sayısında bir artış geçmiş aylara göre gündeme geldi. Kış dönemine ve iklim kuşağı itibariyle daha erken influenza, grip benzer hastalık tablosu kuşağına giren ülkelere baktığınızda vaka sayıları hiçbir zaman 2019, 2020, 2021 periyodunda gördüğümüz kadar yüksek değil. Çünkü biz kapanmaları daha çok hastanelerde yer kalmayacak duruma geldiği zaman, acil servislerin tıkanma durumuna geldiği zaman, sağlık hizmeti aksama dönemine geldiği zaman istiyorduk. Dolayısıyla böyle bir vaka sayısı beklenmediğine göre, kapanma gibi olağanüstü bir önleme de ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

“EKSİK AŞILARINIZI TAMAMLAYIN”

Eksik aşılarınızı tamamlayın. Grip sezonu başladı. Covid-19 aşılarıyla ilgili mesaj verirken grip aşılarını hep ihmal ediyoruz. Özellikle bu sene içinde ve daha önceki senelerde, yandaş hastalığı olanlar için influenza aşısı ve Covid-19 aşısı çok önemli. Çünkü Covid-19, hafif dahi atlatsanız kişide bir süre sağlık problemlerine sebep olan bir hastalık. Dolayısıyla ağır atlatmayı ve ağır atlatmayı denemeyi kimseye tavsiye etmiyoruz.