Duş ile artan şiddetli kaşıntı uyuzun habercisi – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Duş ile artan şiddetli kaşıntı uyuzun...

Duş ile artan şiddetli kaşıntı uyuzun habercisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Aralık 2023 Cuma - 10:17Güncelleme: 1 Aralık 2023 Cuma - 10:17
Duş ile artan şiddetli kaşıntı uyuzun habercisi

Son dönemde öne çıkan sağlık sorunlarından biri haline gelen uyuz ile ilgili “duş ile birlikte şiddetli kaşıntı olması uyuzun habercisidir” uyarısı geldi. Hastalık görülen ve aynı ortamı paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavisinin önemli olduğu da belirtildi.

Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Yaşar, uyuz hastalığına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Hastalığın her yaş grubunda görülebileceğini ifade eden Yaşar, “Uyuz hastalığı kaşıntılı, döküntülerle seyreden, bulaşıcı ve özellikle toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında görülen parazitik bir hastalıktır. Etken Sarcoptes Scabiei Hominis adında bir parazittir. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla bulaşabilir. Temastan sonra 2 ile 6 hafta arasında semptomlar ortaya çıkabilir” dedi.

“DUŞTA ŞİDDETLENEN KAŞINTI EN BÜYÜK KLİNİK BULGU”

Uyuz hastalığına maruz kalan kişilerin şikayetlerini sıralayan Uzm. Dr. Yaşar, şunları kaydetti:

“Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge kaşıntı ve döküntünün görülebileceği vücut bölgeleridir. En belirgin lezyonu parmaklar arasında çizgi halinde görülen, parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünel yapılarıdır. Bunun dışında deride küçük kabarıklıklar ve sertlikler, su toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar yapabilir.”

“Aynı ortamı paylaşan kişiler eş zamanlı tedavi edilmeli”

Uyuz hastalığının tedavi sürecini de anlatan Uzm. Dr. Ali Yaşar, “Tedavi 1 hafta ara ile iki kür şeklinde uygulanabilir. Kullanılan çamaşır ve çarşafların 60 derecede yıkanması ve ütülenmesi gereklidir. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama 5-7 gün saklanması yeterli olacaktır. Başarılı bir tedavi sonrasında dahi hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır. Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavi edilmeleri çok önemlidir” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)