19.06.2021, Cumartesi
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Oruç sonrası uyarıları: Fazla yeme eğilimine...

Oruç sonrası uyarıları: Fazla yeme eğilimine dikkat!

Haber Merkezi - 12 Mayıs 2021 Çarşamba - 08:57 Oruç sonrası uyarıları: Fazla yeme eğilimine dikkat!

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ayten Eraydın, ramazan ayında değişen beslenme alışkanlığına dikkat çekerek, bayramla birlikte başlayacak süreçte ortaya çıkacak aşırı yeme ihtiyacına karşı uyarılarda bulundu.

A- A+

PAÜ Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr Ayten Eraydın, bayramda beslenmeye ilişkin önerilerde bulunduğu açıklamasında, ev ortamında kalındığı dönemde sosyal aktivitelerin yapılmasının stresi azaltıp, sürekli atıştırma isteğini ortadan kaldıracağını ve kan şekeri dalgalanmalarını önleyeceğini, dengeli beslenme, egzersiz ve iyi bir uyku düzenin bağışıklık sistemi açısından önem taşıdığını vurguladı.

 Ramazan Bayramı’nda beslenme alışkanlıklarını düzenli tutmaya özen gösterilmesini öneren Dr Eraydın, “Ramazanda değişen beslenme düzeni, uzun süren açlıklar, yeterli su tüketimi olmaması ve hareketsizlik kan şekeri düzensizliklerine neden olabilmektedir. Bayramda normal yeme düzenine geçilmesiyle fazla yeme eğiliminde olunabilir. Yüksek miktarda şeker, yağ ve tuz içeren besinlerin tüketimi kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olurken, ani kilo artışına ve sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Kan şekerinin hızlı yükselmesi özellikle diyabet hastaları için ciddi bir tehlike oluştururken, sağlıklı bireyler için de insülin direnci ve obezite için risk oluşturmaktadır” dedi.

Bayramda öğün atlamak yerine ana ve ara öğünlerin olduğu dengeli bir beslenme tarzı oluşturulmasını öneren Dr Eraydın, “Öğün atlanması kan şekerini düşürerek daha fazla açlık hissetmenize neden olur. Sabah sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlanmanız gün içerisinde sizi daha rahat hissettirecektir. Ara öğünlerin düzenli alınması da gün içerisindeki şeker düşüklüklerini önleyecektir. Ramazan boyunca susuz kalan vücudun kaybettiği sıvı miktarını yerine koymak gereklidir. Bayram ve sonrasında günde en az 2 litre su içmeniz sıvı ihtiyacınızı giderir. Bayram şerbetli tatlı tüketiminin arttığı bir dönemdir. Çikolata, baklava veya şekerlemeler gibi basit şekerlerin tüketimi yerine meyveli veya sütlü tatlılardan küçük porsiyonlar halinde tüketilebilir. Bunlar kan şekerinin daha yavaş yükselmesine neden olur” diye konuştu.