Diyetisyen Ayvaz’dan ramazan ayında beslenme önerisi – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Diyetisyen Ayvaz’dan ramazan ayında beslenme önerisi

Diyetisyen Ayvaz’dan ramazan ayında beslenme önerisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Mart 2023 Çarşamba - 10:34Güncelleme: 22 Mart 2023 Çarşamba - 10:34
Diyetisyen Ayvaz’dan ramazan ayında beslenme önerisi

Pamukkale Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli Diyetisyen Emine Ayvaz, sahur için en iyi beslenme tercihlerinden birisinin kahvaltı olacağını belirtti. beslenmenin sahuru kahvaltı şeklinde yapma

Diyetisyen Emine Ayvaz, sağlıklı bir ramazan ayı geçirebilmek için beslenmenin önemine dikkati çekti. Ramazan ayıyla birlikte uzun saatler aç kalındığını, beslenme düzeninin oldukça değiştiği bu dönemde dengeli beslenmenin çok daha büyük önem taşıdığını belirten Ayvaz, şöyle devam etti:

“Normal aylarda, herhangi bir öğünde eksik aldığımız bir besin öğesini gün içinde ara öğünlerde veya diğer ana öğünlerde telafi etme fırsatımız oluyor. Ama ramazan ayında öğün sayımız sınırlanıyor. Dengeli beslenme bir yaşam tarzı ve her zaman çok önemli ama özellikle Ramazan ayında daha enerjik ve sağlıklı olabilmek için düzenli ve dengeli beslenme çok büyük önem taşıyor.”

Ayvaz, ramazan ayında sağlıklı bir beslenme için de şu önerilerde bulundu:

●Ramazanda öğünlerinizi genel olarak sahur, iftar ve ara öğün şeklinde düzenleyebilirsiniz. Böylece gün içinde almanız gereken besin öğelerini tek bir öğüne yüklememiş olursunuz.

●Sahurda tercih edeceğiniz en iyi alternatif kahvaltıdır. Besin öğesi çeşitliliğinin tam bir şekilde karşılanacağı kahvaltı sofraları sizi gün boyu zinde tutar ve kan şekerinizin düşmesini önler.

Haberin DevamıReklam
●Gün içerisinde susamamak için sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Oruç tutan kişiler, mutlaka iftarla sahur arasında ortalama 8-10 bardak su tüketmeliler. Gün içerisinde oluşan mineral ve elektrolit kayıplarını karşılamak için de iftardan sonra 1 şişe sade maden suyu tüketilebilir.

●İftar öğünü de en az sahur kadar önemli, orucu bir kepçe çorba ile açmak ve bir süre ara verdikten sonra ana yemeğe geçmek doğru tercihtir. Ana yemeğimizin yanında mutlaka bir salata ve yoğurdun eşlik etmesi hem sindirim hem de besin çeşitliliği açısından çok önemli. İftarda boş mideyi birden doldurmak tansiyon ve şeker yükselmelerine, mide barsak rahatsızlıklarına sebep olduğu için iftarla sahur arasına bir ara öğün eklemeyi alışkanlık haline getirelim

●İftardan sonra yükselen kan şekerimiz biz de tatlı yeme isteği uyandırabilir. Tam bu esnada şerbetli, çikolatalı tatlılar yerine meyveli, kuruyemişli ara öğünleri tercih etmek en doğru karar olacaktır ( meyve üzerine eklenecek 1 tatlı kaşığı çiğ tahin tatlı krizinizi mucizevî bir şekilde bastırır )

●Ramazanda oluşan hareket kısıtlılığı bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir. İftardan 1 saat sonra yapacağımız 45 dakikalık yürüyüşler sindirimi kolaylaştırır, kabızlık sorunlarını önler.

●Ramazan ayında, mideyi rahatsız etmemek ve kalori fazlalığını önlemek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır. Fazla yağ alımına sebep olacak kızartma ve kavurma yöntemlerinden uzak durmalıyız.