19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Dikkat! Aşırı kahve ve çay tüketimi...

Dikkat! Aşırı kahve ve çay tüketimi kalp ritmi bozukluğuna yol açıyor

Haber Merkezi - 1 Ağustos 2020 Cumartesi - 09:02 Dikkat! Aşırı kahve ve çay tüketimi kalp ritmi bozukluğuna yol açıyor

Dr Hidayet Gürsoy, Kurban Bayramı’nda artan et tüketiminin yanı sıra aşırı kahve ve çay tüketiminin kalple ilgili problem yarattığına dikkat çekti. Kalp damar hastaları ile yaşlı hastalarda vücut direnci ve sağlığı için dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Göksoy, Kurban Bayramında artan kırmızı et tüketimi konusunda şu önerilerde: “Kırmızı et; içerdiği protein, B12 vitamini, demir, […]

A- A+

Dr Hidayet Gürsoy, Kurban Bayramı’nda artan et tüketiminin yanı sıra aşırı kahve ve çay tüketiminin kalple ilgili problem yarattığına dikkat çekti. Kalp damar hastaları ile yaşlı hastalarda vücut direnci ve sağlığı için dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Göksoy, Kurban Bayramında artan kırmızı et tüketimi konusunda şu önerilerde:

“Kırmızı et; içerdiği protein, B12 vitamini, demir, çinko, selenyum ve karnitin gibi vücut için gerekli çok sayıdaki vitamin ve mineralden dolayı dengeli beslenmenin vazgeçilmez öğelerinden biridir. Ancak kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalarının bu kadar önemli bir protein ve demir kaynağı olan kırmızı eti belirli ölçüler ve kurallar dahilinde tüketmeleri gerekmektedir. Bu hastalar, Kurban Bayramı sürecinde kontrollü ve dikkatli olmamaları durumunda sağlıklarında kötüleşmeyle karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle; kalp hastaları kurban etini tüketirken öncelikle yağlı ve tuzlu et ile sakatat tüketiminden kaçınmalıdırlar. Yine kalp hastaları ve yaşlı bireylerin kurban etini 24 saat dinlendirip sonrasında tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü taze kesilmiş etin sert olmasından dolayı sindirimi zor olup hem hazımsızlık gibi mide problemlerine hem de bunun yanı sıra kalbinin iş yükünün artmasına da neden olmaktadır.”

KALP HASTALARI ETİ NASIL TÜKETMELİ?

Kalp hastaları için hazırlanacak etlerin pişirilmesi konusuna da değinen Dr Gürsoy, “Kurban etini yağlı ve kavurma şeklinde tüketim yerine, haşlama ve ızgara gibi daha sağlıklı tüketim yolları tercih edilmelidir. Ancak ızgara sırasında etin ateşe çok yaklaştırılarak pişirilmesi ette kömürleşmeye neden olup bu da kanserojen etkiler meydana getirebilir. Yine bu konuda da dikkat edilmeli ve uygun şartlarda pişirmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca kurban etini tüketirken tuzdan, alkolden, unlu ve karbonhidratlı tatlılardan uzak durulmalı, ağır yemeklerle beraber tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bunun yerine sebzeli yemekler ve salatalarla beraber tüketilmesi önerilmektedir. Sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini ve antioksidanlar, etteki demirin emilimini arttırmakta, zararlı etkilerini azaltmaktadır” dedi.

FAZLA KAHVE VE ÇAY TÜKETMEYİN!

Su tüketimine özen gösterilmesi uyarısını da yapan Dr Gürsoy, et ile birlikte bayramda aşırı çay ve kahve tüketiminin kalp hastalarında ritim bozukluklarına neden olabileceğini, bu konuda titiz davranılması gerektiğini sözlerine ekledi.