13.07.2020, Pazartesi
22 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu

DENTUROD Başkanı Şen: PAÜ Karahayıt FTR Hastanesinde hayal kırıklığı yaşıyoruz

Haber Merkezi - 29 Haziran 2020 Pazartesi - 16:11 DENTUROD Başkanı Şen: PAÜ Karahayıt FTR Hastanesinde hayal kırıklığı yaşıyoruz

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Denizli’de sağlık turizmine ivme kazandıracak olan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Hastanesinin bir türlü tamamlanamaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti.

A- A+

DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, yaptığı açıklamada, Karahayıt’ta yapımı süren PAÜ FTR Hastanesi’nin Denizli’yi sağlık kenti olma konusunda yeniden öne çıkaracağını, ancak bu sağlık tesisin bir türlü bitirilemediğini ifade etti.

Hastaneyle ilgili bütçeden ilk ödeneğin 2011 yılında geldiğini, 2017 yılı ağustos ayında inşaatına başlandığını ve PAÜ Rektörü tarafından 17 Haziran 2019’da “2020’nin nisan ayında hizmete girmesinin planlandığı” şeklinde açıklama yapıldığını, ancak inşaatın halen devam ettiğini bildiren Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pamukkale travertenlerini, Hierapolis Antik Kenti, antik havuzun günümüzdeki varlığını ne kadar çok önemsiyorsak, ne kadar çok yaşatmak istiyorsak hastanenin varlığını ve kentimize katacaklarını da o kadar çok önemsiyoruz.

Ancak bu konuda sürekli hayal kırıklığı yaşıyoruz. Hastane inşaatının bitmesi ve faaliyete alınması sürekli erteleniyor. En iyi şartlarda ödenek olduğu takdirde tam teşeküllü olarak açılmasına bir yıla yakın süre olduğuna inandığımız, fizik tedavi rehabilitasyon hastanesi açılışının ertelenmesi sağlık turizm kenti olma hayallerimize sürekli olarak zaman kaybettiriyor.

Pandemi döneminde de gördük ki ülkemizin kaynakları 45 günde 1000 yataklı, tam teşekküllü bir salgın hastanesini faaliyete alabilecek kadar güçlüdür. Karahayıt FTR hastanesinin bu kadar zamandır faaliyete geçememesi sadece ekonomik kısıt koşullar nedeniyle değil, olsa olsa sorumluların yeteri kadar azimli, istekli ve kararlı olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Tarihi ve kültürümüzü koruma anlamında oluşan kamuyu ve örgütlenme bilincinin, hastane konusunda da gelişmesini, kent olarak daha gür bir ses çıkarılması gerekliliğine inanıyoruz.
Denizli’nin ideallerini gerçekleştirmesi için gerekli olan mali yeteneği, teknik yeteneği, örgütlenme yeteneği ve kültürel birikimi vardır, tamdır. Hastane konusunda ise kanuni ve bürokratik imkanların varlığı için sayın Rektör’ün, sayın milletvekillerinin daha fazla kararlılığı şehrimiz için elzemdir.”