28.02.2021, Pazar
1 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’nin kan stokları yüzde 50’nin altına düştü

Haber Merkezi - 20 Ağustos 2020 Perşembe - 13:25 Denizli’nin kan stokları yüzde 50’nin altına düştü

Kızılay Denizli Şube Başkanı Adem Salih Deniz, il genelinde kan stoklarının yüzde 50’nin altına düştüğünü, bazı gruplarda ise hiç kan bulunmadığını belirterek, vatandaşlar kan bağışında bulunmaya davet etti.

A- A+

Kızılay Denizli Şube Başkanı Adem Salih Deniz, coronavirüs salgınıyla birlikte ülke genelinde olduğu gibi Denizli’de de kan bağışı sayılarında düşüş yaşandığını, bu nedenle kan stoğunun kritik seviyelere indiğini belirtti.

“BAZI KAN GRUPLARI HİÇ YOK”

Salgın öncesinde ekiplerin çalışmaları sayesinde yüksek olan kan ve kan ürünü stoklarında süreç itibariyle ciddi oranda azalma yaşandığını dile getiren Deniz, “Ülke olarak bir pandemi tehdidi altında olsak dahi, bu viral bulaş sebebiyle tedavi gören hastalarımız haricinde, sürekli olarak kan ve kan ürünü alması gereken kronik hastalarımız ile acil ihtiyaç duyulan hastalarımız için kan ve kan ürününe ihtiyaç duyuluyor. Kan stok seviyelerimiz kritik seviyelere indi. Yüzde 50’nin altındayız. Bazı kan grupları ise hiç yok. Sadece taze kanları alıp veriyoruz” dedi.

“BAĞIŞ NOKTALARIMIZA DAVET EDİYORUZ”

Kan bağışıyla ilgili gerekli hijyen ve koruyucu donanımların eksiksizce sağlandığını dile getiren Deniz, “Bölgemizdeki tüm vatandaşlarımızın, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını bizde tekraren hatırlatıyoruz; ancak yine tüm hemşerilerimizi 18 – 65 yaş arası tüm vatandaşlarımızı iyilik için, tedavi bekleyen hastalarımız için Türk Kızılay’ımızın açık tuttuğu kan bağış noktalarımıza kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki o verdiğimiz kanlara bir gün bizim de ihtiyacımız olabilir” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)