20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Denizlilileri en çok bu neden öldürüyor

Denizlilileri en çok bu neden öldürüyor

Haber Merkezi - 30 Mart 2017 Perşembe - 14:35 Denizlilileri en çok bu neden öldürüyor

Denizli’de en fazla ölüme dolaşım sistemi hastalıklarının yol açtığı, Denizli’nin yüzde 53.7 ölüm oranıyla Türkiye genelinde ilk sırada yer aldığı belirtildi.

A- A+

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından geçen yıl başlatılan ‘Yaşam Kurtarma Zinciri Projesi’ kapsamında, Saltak Aile Sağlığı Merkezi’ndeki çalışanlara eğitim verildi. Projenin hazırlayıcısı Dr. Şükrü Arpacı’nın katıldığı eğitimde, Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli proje sorumlusu Dr. Mustafa Yorgancı ise konuşmacı olarak yer aldı.

Proje hakkında bilgiler veren Dr. Yorgancı, ani kalp durmasının ülkemizde ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını, Türkiye’de yılda yaklaşık 100 bin kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini, ölümlerin yüzde 85’inin de hastane dışında gerçekleştiğini söyledi.

Haberin DevamıReklam

TÜİK 2015 verilerine göre dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı ölümlerde en yüksek orana sahip ilin yüzde 53.7 ile Denizli olduğuna dikkat çeken Dr. Yorgancı, “Avrupa Resusitasyon Konseyi (ERC), 2015 yılında yayınladığı son kılavuzlarında, ani kalp durmalarında hızlıca ve kesintisiz bir şekilde yaşam kurtarma zincirinin oluşturulması durumunda hastaların sağ kalım oranının artırabileceğini belirtmektedir. Ani kalp durmasında en kritik süre, kalp durmasını takiben ilk dakikalardır. Bu altın dakikalarda kalp durmasının erken tanınması ve hızlıca acil çağrı numarasının aranması, yardım gelene kadar etkili temel yaşam desteği uygulamaları ve ilk dakikalarda olabildiğince hızlı, kalbe elektroşok işleminin uygulanması, beyinde hasar gelişimini ve dolayısıyla hayatta kalma olasılığını artıracaktır. Genellikle bu kritik zamanda sağlık personeli olmayan halktan kişiler bulunduğuna göre, bu işlemleri de onların yapması gerekir. Aksi halde sağlık personeli ulaştığında iş işten geçmiş olabilir” dedi.

Proje sahibi İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı da, projenin Türkiye’de ilk defa Denizli’de uygulandığını belirterek, “Projenin ana teması ani kalp durmalarında ilk dakikalarda müdahale hayat kurtarır. Bunun için de hiç kesintisiz Yaşam Kurtarma Zincirinin oluşturulması gerekir. Bir yıl içinde 200 otomatik kalp şok cihazı yerleştirmeyi hedefliyoruz. Şu ana kadar proje ekibi oluşturulmuş, hedef belirleme ve stratejik planlama çalışmaları yapılmıştır. Proje öncelikle aile sağlığı merkezleri ile başlatılmış olup daha sonra resmi kurumlar, alışveriş merkezleri, spor salonları, ulaşım terminalleri, fabrikalar, okullar gibi yerlerde devam edecektir” diye konuştu.