05.12.2020, Cumartesi
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Dr Nalbant: Saç ekiminin doktor tarafından uygulanması zorunludur

Haber Merkezi - 12 Kasım 2020 Perşembe - 10:20 Dr Nalbant: Saç ekiminin doktor tarafından uygulanması zorunludur

Denizli’de Vizyongöz Hastanesinde çalışmalarını sürdüren Dr Özgür Nalbant, son günlerde saç ekimi ardından görülen ölümler üzerine yaptığı açıklamada, saç ekiminin ülkemizde ve tüm dünyada doktorlar tarafından uygulanan ve uygulanması zorunlu bir tıbbi işlem olduğunu vurguladı.

A- A+

Dr. Özgür Nalbant, yaptığı yazılı açıklamada, Saç Ekim Hekimleri Derneğinin 1 Mart 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Tıp Fakültelerinden mezun olan, yasalarına ve tıbbi etik kurallarına uygun çalışan hekimler tarafından kurulduğunu bildirdi.

Saç ekiminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de doktor tarafından yapılması gereken tıbbi bir uygulama olduğuna dikkat çeken Dr. Nalbant, şunları kaydetti:

“EĞİTİMSİZ KİŞİLER MADDİ KAZANÇ İÇİN SEKTÖRE GİRDİ”

Son günlerde basında yer alan ‘Saç ekimi sonrasında ölüm’ haberlerini üzücü bir şekilde izlemekteyiz. Son 5 yıldır ülkemizin saç ekim turizmi merkezi olmasıyla birlikte, bu sektörden pay almak isteyen doktor veya sağlıkçı olmayan eğitimsiz kişilerin bu sektöre girerek tamamen maddi kazanç amaçlı yaptıkları reklam ve kampanyalarla saç ekimine uygun olsun olmasın herkese saç ekimi yapmaya çalışan birçok saç ekim merkezi ortaya çıkmıştır. Bunların bazıları yasal gerekliliklerini yerine getirmekle birlikte bir kısmı da tamamen merdiven altı tabir edilen hiç bir yasal onayı olmayan yerlerdir. Özellikle de sosyal medya da verdikleri yasal olmayan sahte görsellerle süslenmiş reklamlar ile halkımızı kandırmaya çalışmaktadırlar.

“RUHSATLI OLMASINA DİKKAT EDİN”

Halkımızı saç ekimi konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz. Saç Ekimi için gideceğiniz sağlık kuruluşunun mutlaka sağlık bakanlığından yetkilendirilmiş ruhsatlı bir kuruluş olmasına dikkat ediniz.

‘Saç ekimi görüşmesi veya ön görüşme’ adı altında doktor olmayan kişilerden bilgi almayı kabul etmeyiniz, mutlaka doktorla görüşmek konusunda israrcı olunuz. Çünkü bu kişiler sizin sağlık durumunuzu ve saç dökülmenizin saç ekimine uygun olup olmadığını bilemezler. Bu yüzden yanlış değerlendirmeler ve yanlış yönlendirmelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizi muayene edecek kişinin doktor olduğundan ve Sağlık Bakanlığımız tarafından saç ekimi konusunda yetkilendirilmiş ve bu konuda gerekli eğitimi almış bir doktor olduğundan emin olunuz.

“DOKTOR MUAYENESİ GEREKLİDİR”

Saç ekimi büyük çoğunlukla saç dökülmesi yaşayan erkeklere yapılan bir uygulamadır, herkese uygulanmaz. Her saç dökülmesi de erkek tipi dökülme olmayabilir. Bu nedenle saç ekimi öncesi mutlaka doktor muayenesi gereklidir.

Saç ekimi ülkemizde ve tüm dünya da doktorlar tarafından uygulanan ve uygulanması zorunlu bir tıbbi işlemdir. Sadece T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetki belgesine sahip tabip veya uzman tabipler tarafından uygulanması yasaldır. Ülkemizde hiç bir zaman doktor olmayan yardımcı sağlık personeli tarafından uygulanması yasal olmamıştır ve etik de değildir.

“DOKTORSUZ SAÇ EKİMİ YAPTIRMAYIN”

Doktor tarafından uygulanan tüm tıbbi işlemde ve ameliyatlarda olduğu gibi, saç ekiminde de yardımcı sağlık personeli doktora yardımcı olabilir. Ancak uygulamayı tek başına yapamaz. Bu ülkemiz yasalarına göre suçtur ve bunu yapan kişiler 2 ile 5 yıl hapis cezasıyla yargılanır. Bu nedenle halkımızın bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmaması için kendini saç uzmanı, trikolog veya benzeri isimlerle tanıtan kişilere veya bu kişilere doktorsuz saç ekimi yaptıran sağlık kuruluşlarına itibar etmemeleri, mutlaka işlemi yapacak yetkili tabip ya da uzman tabiple görüşmeleri ve işlemi bizzat bu hekimlerin yapacağından emin olmaları gerekmektedir.”