04.03.2021, Perşembe
5 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu

Yumurtalık ve kalın bağırsağındaki tümörlerden kurtuldu

Haber Merkezi - 26 Ağustos 2020 Çarşamba - 10:58 Yumurtalık ve kalın bağırsağındaki tümörlerden kurtuldu

Denizli Devlet Hastanesine, karnındaki şişlik ve kabızlık şikayetleriyle gelen hastada iki tümör bulundu. Yapılan ameliyatla tümörler alınarak, hastanın sağlığına kavuşması sağlandı.

A- A+

Bir süredir kabızlık yaşayan ve karnındaki şişlik gitmeyen 55 yaşındaki Hediye Kocagül, Denizli Devlet Hastanesine geldi. Yapılan tahlil ve tetkiklerden sonrasında cerrahi onkoloji kliniğine yönlendirildi. Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda, hastanın kalın bağırsağında ve sol yumurtalığında kitleler saptandı. Ardından da hastanın ameliyatına karar verildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Op. Dr. Ersan Eraydın’ın da katılmasıyla hastanın kalın bağırsağındaki ve yumurtalıklarındaki tümörler alındı. Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyon gelişmesi görülmedi ve tedavisi tamamlanan hasta taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Cerrahi Onkoloji Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan kanser vakası görülen bir hastada ikinci bir kanser türünün görülme sıklığının yüzde 1’den az olduğunu, Hediye Kocagül’de de nadir görülen bu durumu ameliyat sırasında fark ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Kolon kanserleri çoğunlukla poliplerden kaynaklanır. Hastalığın görülme yaşı ortalama 60’dır. Belirtileri kabızlık, özellikle dışkı alışkanlığının değişmesi, demir eksikliği anemisi, kanlı dışkı, karın ağrısı, iştahsızlık, istemsiz kilo kaybıdır. İki farklı organda aynı zamanda görülen tümörlere de senkron tümörler denilmektedir. Kolon kanseriyle birlikte en sık görülen sekron tümörler, mide, yumurtalık, rahim ve meme kanseri türleridir. Hastamızda da kolan kanserinin yanında sol yumurtalığında 10 cm’lik ikinci bir tümör oluşmuş. Kalın bağırsaktaki tümörü alırken yumurtalıktaki tümörü de aldık. Tek ameliyatla hastamız iki tümörden kurtulmuş oldu.”