05.12.2020, Cumartesi
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Denizlili girişimcinin solunum cihazı kullanımda

Haber Merkezi - 21 Nisan 2020 Salı - 15:10 Denizlili girişimcinin solunum cihazı kullanımda

Denizlili girişimci Cemal Erdoğan’ın hayata geçirdiği yerli solunum cihazı kullanıma sunuldu. Üretilen 100 solunum cihazı Sağlık Bakanlığına verildi.

A- A+

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, teslim törenindeki konuşmasında, projeyi yaklaşık bir ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduklarında, kendisinin “İnanıyorum ki Türk mühendisleri en iyisini en hızlı şekilde yapar” dediğini, bu sözün mühendislere büyük bir moral olduğunu ifade etti.

“TAM BİR SEFERBERLİK RUHUYLA GERÇEKLEŞTİ”

Selçuk Bayraktar, Erdoğan’ın projeyi günbegün takip etmesi sayesinde bugün ilk ürünlerin teslim noktasına geldiğini belirterek, 120’den fazla mühendisin çalışmalarıyla ortaya çıkan cihazlara ilişkin şunları söyledi:

“Bu tam bir milli seferberlik ruhuyla yapıldı. 4 Türk şirketi bir araya geldi, hatta mühendislerimiz, buradaki takım arkadaşlarım, ‘Bizi bir odaya kapatın, başarana kadar çıkarmayın’ dediler. Tam bir seferberlik ruhuyla gerçekleşti. İnşallah da mayıs ayının sonuna kadar 5 bin adet cihazı vermiş olacağız.

Türkiye, savunma sanayisinde son 15 yılda yapılan atılımlarla dünyanın parmağıyla gösterdiği bir ülke haline geldi. Yerlilik yüzde 15’lerden yüzde 70’lere vardı. İnşallah yüksek teknolojili medikal cihazlarda da kıvılcım olur, Milli Teknoloji Hamlesi’yle bu dönüşüm devam eder ve ülkemiz hak ettiği yere gelir. Bugün zaten dünyanın üretimde de, tedarikinde de çok zorluk çektiği cihazı içerideki komponentlerine, dışarıdan tedarik edilemeyen komponentlerine varıncaya kadar yerli olarak üretmiş olduk. Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, tüm paydaş kurumlara teşekkürlerimi iletmek istiyoruz.”

“ÜLKEMİZE VE TÜM İNSANLIĞA RAHAT BİR NEFES ALDIRMAK İÇİN VARIZ”

Biosys Biyomedikal Kurucusu ve Genel Müdürü Denizlili Cemal Erdoğan da girişimi, 2012 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknogirişim sermaye desteğiyle kurduklarını hatırlattı. TÜBİTAK, KOSGEB ve Bilkent Üniversitesi’nin destekleriyle ürünü 2017 yılında ticarileştimeyi başardıklarını anlatan Erdoğan, çalışmalarının bugün anlamlı bir hizmetle taçlanmasından gurur duyduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na destekleri dolayısıyla teşekkür eden Erdoğan, “Bu süreçte Sanayi Bakanlığı’mızın yoğun bir koordinasyonuyla, kendi alanında dev 3 firma bir araya gelip dünyanın peşinde olduğu bu solunum cihazlarının seri üretimi başarıyla tamamlandı. Ülkemize ve tüm insanlığa rahat bir nefes aldırmak için varız” diye konuştu.