08.03.2021, Pazartesi
2 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu

Babasının böbreğiyle yaşama tutundu

Haber Merkezi - 4 Şubat 2021 Perşembe - 11:41 Babasının böbreğiyle yaşama tutundu

Denizli'de, askerlik yoklamasında sağlık muayenesi için gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan 20 yaşındaki Ersin Ayvaz, babasından yapılan organ nakli ile yaşama tutundu.

A- A+

Bekilli ilçesinde bir fabrikada çalışan 20 yaşındaki Ersin Ayvaz, askerlik yoklaması için gittiği hastanede yapılan testler sonucu böbrek rahatsızlığı olduğunu öğrendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesine sevk edilen Ayvaz’a yapılan tahliller sonucunda böbrek nakline karar verildi. Ersin Ayvaz ile 52 yaşındaki babası Ahmet Ayvaz’ın dokusunun uyumlu olduğu tespit edildi. Ersin Ayvaz’a babasının böbreği başarılı bir şekilde nakledildi.

Oğlu yeniden sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Ayvaz, “Dokuların uygun olduğunu öğrendiğimde ‘benden alın oğluma nakledin’ diye söylemiştim. Benim böbreğim uyması için çok dua ettim. Nasıl olsa bende bir böbrek daha var. Ben bir eksiklik hissetmem diye düşünüyorum. Oğluma can feda” dedi.

Ersin Ayvaz ise, babasından aldığı böbrekle sağlığına kavuştuğu için şanslı olduğunu belirterek, “Askere gitmek için hastaneye gittiğimde yaptırdığım tahlillerde böbreğimde sorun olduğu söylendi. Denizli’ye yönlendirdiler. Yaklaşık 1,5 ay nakil sürecim oldu. Çok şükür diyalize çok girmedim. Babam bana böbreğini vererek yeni bir hayat bağışlamış oldu. İyileştikten sonra da inşallah askerlik görevimi daha sağlıklı bir şekilde yapmaya gideceğim” diye konuştu.

PAÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Özban ise hastaya nakledilen böbreğin iyi uyum sağladığını dile getirdi.

DENİZLİ (AA)