Uzaktan sağlık hizmetiyle evde muayene dönemi – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Uzaktan sağlık hizmetiyle evde muayene dönemi

Uzaktan sağlık hizmetiyle evde muayene dönemi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Ağustos 2023 Salı - 16:37Güncelleme: 15 Ağustos 2023 Salı - 16:38
Uzaktan sağlık hizmetiyle evde muayene dönemi

Denizli’de “uzaktan sağlık hizmeti” uygulamasıyla hastaların evden muayene edilmesine başlandı. Bu hizmetten muayene olacağı poliklinikten muayene randevusu oluşturularak yararlanılabilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından, sağlık kurumlarında hasta olarak bizzat bulunmadan bilişim teknolojileri kullanılarak sunulan ve sağlık hizmeti almayı kolaylaştıran uzaktan sağlık hizmetinin Denizli’deki kamu hastanelerinde uygulanmasına başlandı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniğinden randevu alarak evinde muayene olan Atilla Atilla’yı ziyaret ederek, uygulamayı yerinde inceledi.

Muayene sonrası uzaktan sağlık hizmeti sunumunun işleyişine yönelik bilgi veren Öztürk, hastaya evde sağlık hizmetleri tarafından muayene olacağı ilgili poliklinikten randevu oluşturulacağını, muayene saati geldiğinde hastanın e-Nabız üzerinden hekimle görüşmeye başlayabileceğini söyledi.

İLK UYGULAMA KAMU HASTANELERİNDE

Uzaktan sağlık hizmetinin son yıllarda tüm dünyada giderek yaygınlaştığını belirten Öztürk, “Uygulama, hastaların sağlık hizmetine uzaktan erişmelerine ve sağlık uzmanlarının, hastalarının sağlık durumlarını izlemelerine olanak tanır. Tıbbi danışmanlık, teşhis ve tedavi gibi sağlık hizmetlerinin sunulmasında teknolojinin kullanılmasını içerir. Sağlık Bakanlığımız tarafından da hizmet kalitesinin ve hasta memnuniyetinin yükseltilmesi amacıyla uzaktan sağlık hizmeti sunumu ülkemizde başlatılmış olup, Denizli’de de gerekli altyapı sisteminin kurulmasıyla kamu hastanelerimizde uygulanmaya başladı” dedi.

Uzaktan sağlık hizmetinin hastaların daha kolay, daha hızlı ve daha uygun maliyetle sağlık hizmetlerine erişmelerine imkan sağladığını anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda uzaktan sağlık hizmeti talep eden kişi, hizmetin elverdiği ölçüde muayene edilebilecek. Kişinin tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirilmesi yapılabilecek, teşhis edilmiş hastalıkları kontrol edilebilecek ve kişiye tıbbi danışmanlık verilebilecek. Uzaktan sağlık hizmetinde konsültasyon veya ikincil görüş talep edilebilecek. Gerekli durumlarda, kişiye bir sağlık kuruluşuna fiziki olarak müracaat etmesi önerilecek. Hastalıkların uzaktan yönetimi ve takibi için kişinin kan şekeri ve kan basıncı gibi klinik parametreleri değerlendirilebilecek, tedavi ve ilaç yönetimi sağlanabilecek. Sağlığın korunmasına ve takibine, sağlıklı yaşamın desteklenmesine, psikososyal destek hizmetlerinin sağlanmasına yönelik hizmetler verilebilecek. Sağlık riski artan veya ileri yaşlı kişilerin çok yönlü değerlendirmesi ve takibi yapılabilecek. Uygulamayla zaman kaybı önlenecek.”

Uzaktan sağlık hizmeti uygulamasıyla evinde muayene olan Atilla Atilla da, sistemin kendisine büyük kolaylık sağladığını, hastaneye gitmeden gerekli işlemlerini yaptırabildiğini söyledi.