Lösemi hastası çocuğa kök hücre için seferber oldular – D20Haber
02.03.2024, Cumartesi
9 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Lösemi hastası çocuğa kök hücre için...

Lösemi hastası çocuğa kök hücre için seferber oldular

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Şubat 2024 Pazartesi - 16:33Güncelleme: 12 Şubat 2024 Pazartesi - 16:33
Lösemi hastası çocuğa kök hücre için seferber oldular

Denizli’de, lösemi teşhisi konulan öğrenci için arkadaşları seferber oldu. Düzenlenen bağışa çok sayıda katılım olurken, 282 kök hücre ile 63 ünite kan toplandı.

Pamukkale ilçesindeki İncilipınar İlkokulu 3. sınıf öğrencisi olan 9 yaşındaki A.Y.H.’ye 4 yıl önce lösemi teşhisi konuldu. Amansız hastalıkla mücadele eden öğrenci tam “iyileştim” derken yapılan kontrollerde hastalığının yeniden nüksettiği ortaya çıktı.

Ankara’daki bir hastanede tedavisine başlanan A.Y.H. için bir araya gelen arkadaşları kök hücre ve kan bağışı kampanyası düzenledi. Dün 11.00 ile 17.00 saatleri arasındaki bağışa duyarlılık gösteren çok sayıda kişi katıldı. Okul bahçesinde Kızılay ekipleri, 282 kök hücre ve 63 ünite kan bağışı topladı.

Öğrencilerin başlattığı kampanyaya çok sayıda bağışçının katıldığına dikkat çeken Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi Feyzullah Öselmiş, “9 yaşındaki çocuğumuz ve uygun kök hücre bekleyen lösemi hastalarımız var. Hastanelerde kan bekleyen hastalarımız için bağışçılarımız seferber oldu. Etkinlikte 282 kök hücre, farklı kan guruplarında 63 ünite kan bağışı Kızılay tarafından toplandı. Yapacağımız kök hücre bağışıyla hastanelerde tedavi altında olan lösemili hastalara şifa olabiliriz. Bağışlayacağımız kanlarla hastalarımızın hayata tutunmalarına katkı sağlayabiliriz” dedi.

DENİZLİ(İHA)