21.03.2023, Salı
9 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Göğüs kafesinden 6 kiloluk kitle çıkarıldı

Göğüs kafesinden 6 kiloluk kitle çıkarıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 8 Kasım 2022 Salı - 14:16Güncelleme: 8 Kasım 2022 Salı - 14:16
Göğüs kafesinden 6 kiloluk kitle çıkarıldı

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde (PAÜ), bir hastanın göğüs kafesi bölgesinden 6 kilogramlık kitle çıkarıldı.

PAÜ Hastanesi göğüs cerrahisi kliniğine ağrı ve şişlik şikayetiyle gelen 44 yaşındaki Adem Tatık’ın muayenesinde, göğüs kafesi bölgesinde kitle olduğu belirlendi. Tetkikler sonucunda ameliyata karar verildi.

Haberin DevamıReklam

Kitlenin başarılı bir cerrahi operasyonla alınmasının ardından bilgi veren PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr Ümit Aydoğmuş, “Ağrı ve şişlik şikayetiyle başvuran 44 yaşında erkek hastanın sağ göğüs kafesi yan tarafında 29 cm çapında kitle tespit ettik. Tetkiklerimizde Ewing sarkom adı verilen kötü huylu bir tümör olduğu anlaşıldı. Göğüs kafesinde 5 adet kaburgadan dışarı doğru taşmıştı. Ameliyatta; 5 tane kaburga ile birlikte kitle ve kitlenin kapladığı sağ diyafragması çıkarıldı. Kaburgalar yerine yapay göğüs duvarı oluşturuldu ve diyafragma çıkarılması nedeniyle oluşan açıklık yama ile tamir edildi” dedi.

Çıkan kitlenin yaklaşık 6 kilogram ağırlığında olduğunu söyleyen Prof Dr Aydoğmuş, hastanın sağlığına kavuştuğunu, ameliyatı Dr Güldane Sarıoğlu, Dr. Mustafa Mekeci ve Plastik Cerrahi Öğretim Üyesi Doç Dr Enver Arpacı ile birlikte gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Prof Dr Aydoğmuş, göğüs kafesindeki ağrıları hafife alınmaması uyarısında bulunarak, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını sözlerine ekledi.