27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Denizli’de din görevlileri organ bağışında bulundu

Denizli’de din görevlileri organ bağışında bulundu

Haber Merkezi - 21 Mart 2019 Perşembe - 13:39 Denizli’de din görevlileri organ bağışında bulundu

Din görevlilerinden örnek davranış. Tavas’ta görev yapan 28 imam ve 8 Kuran kursu hocası organ bağışında bulundu.

A- A+

Denizli’de organ bağış sayılarını arttırmak için başlatılan “Her Bağış Yeni Bir Hayat Projesi”ne Tavas İlçe Müftülüğü tarafından büyük destek geldi. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Rabia Durkal tarafından Tavas’ta görev yapan imam, müezzin ve Kuran Kursu hocalarına iki seanslık eğitimle organ bağışının önemi anlatıldı. Eğitim sonunda da 28 imam ve 8 Kuran kursu hocası, organ bağışında bulundu.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk organ bağışı konusunda vatandaşlardan en çok dinen caiz olup olmadığı yönünde sorular geldiğini, Tavas’ta görev yapan din görevlilerinin organ bağışında bulunarak bu soruya en güzel cevabı verdiklerini söyledi.

Organ bağışını artırmak için kampanya başlattıklarını belirten Öztürk,”Projemiz kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Denizli Müftülüğü ile çeşitli protokoller yaptık. Projemizin tanıtım toplantısında İl Müftümüz Mehmet Aşık da organ bağışının dinimizce caiz olduğunu, hatta caizin ötesinde insan hayatını kurtarmak için gereklilik olduğunu vurgulayarak, ‘her kim bir hayatı kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur’ diyerek, organ bağışının önemine vurgu yapmıştı. Camilerde organ bağışı konusunda vaaz verilerek, dinen organ bağışında bulunmanın herhangi bir sakıncasının olmadığı vatandaşlarımıza anlatılıyor. Şimdi de İl Müftümüz Mehmet Aşık’ın öncülüğünde Tavas’ta görev yapan imamlar ve Kuran kursu hocalarından oluşan 36 kişi organ bağışında bulundu. Ben buradan tüm vatandaşlarımızı projemize destek olmaya ve organ bağışında bulunmaya davet ediyorum” dedi.