17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Çocuklar, PAÜ Hastanesinde organ nakliye yaşama...

Çocuklar, PAÜ Hastanesinde organ nakliye yaşama tutundu

Haber Merkezi - 14 Eylül 2021 Salı - 13:53 Çocuklar, PAÜ Hastanesinde organ nakliye yaşama tutundu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesinde gerçekleştirilen böbrek nakilleriyle 15’in üzerinde çocuğun sağlıklarına kavuştuğu bildirildi.

A- A+

PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof Dr Selçuk Yüksel, 2015 yılında başlayan ve ilk olarak Iraklı bir çocuğa annesinden alınan böbrek ile yapılan küçük yaştaki hastalara organ naklinin devam ettiğini, pandemi nedeniyle ara verilen çalışmaların yeniden hız kazandığını bildirdi.

Hastanede 2015 yılından sonra 15’ten fazla çocuğa böbrek nakli yapıldığını açıklayan Yüksel, Prof Dr Murat Özban ile Doç Dr İlknur Girişgen, Dr Öğretim Üyesi Tülay Becerir, Uzman Dr Neslihan Yılmaz, hemşireler Rukiye Şimşek ve Hatice Ünal’dan oluşan çocuk nefroloji ekibinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Haberin DevamıReklam

Böbreklerinde yaşadıkları sağlık sorunlarının küçük hastaları çok yıprattığını kaydeden Yüksel, “Nakil sonrası yeniden doğmuş gibi oldular. Şimdi büyüdüler, artık kimi ilkokula, kimi ortaokula, kimi liseye, kimi üniversiteye başlıyor. Hepsi hastalığın pençesinden ve diyalizden kurtulmuş, geleceğe umutla bakıyor, planlar yapıyor. Bunun mutluluğu bize yeter” dedi.

Böbrek sağlığının yaş ile ilgili olmadığını söyleyen Yüksel, böbrekte ortaya çıkan hasarın geri dönüşümü olmadığını, gereksiz ilaç kullanmanın, aşırı tuz tüketiminin ve fazla kiloların böbreği olumsuz etkileyen nedenlerden olduğunu ifade etti.