30.10.2020, Cuma
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Yatalak hastaların vücutları artık yara olmayacak

Haber Merkezi - 15 Ekim 2020 Perşembe - 12:12 Yatalak hastaların vücutları artık yara olmayacak

Denizli’de bir firma tarafından, yatalak hastaların vücutlarında yatmaya bağlı oluşan yaraları önleyecek kumaş ve ürünler geliştirildi.

A- A+

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünün 4 yıldır devam eden ortak projesine TÜBİTAK da destek sağladı. Bu çalışmayla uzun süre hareketsiz yatmaya bağlı olarak oluşan yaraları önleyen kumaş geliştirildi. Türkiye’de ilk kez üretilen kumaşla ilgili 107 hasta üzerinde deneme yapıldı. Çalışmalarda olumlu sonuç alınmasıyla bir tekstil firması tarafından özel kumaştan minder, bokser, topuk ve dirsek koruyucu ürünlerin üretimine başlandı.

Tekstil firmasının Ar-Ge ve Üretim Planlama Sorumlusu Ali Taner Özyurt, kumaşın yatalak hastaların en büyük sıkıntılarını ortadan kaldırdığını söyledi. Özel kumaştan aşırı terleme rahatsızlığı olanların da rahatlıkla kullanabileceği koruyucu dirsek, topuk, bokser ve minderden oluşan set hazırladıklarını anlatan Özyurt, şunları söyledi:

“Uzun süreli yatan hastalarda hareketsizlikten dolayı bası yaraları oluşmaktadır. Bası yaraları eklemler gibi kemiğin deriye yakın olduğu yerlerde görünür. Bası yaralarını önlemenin en iyi yolu uygun ortam sağlamaktır. Uygun ortam derinin kuru kaldığı, nemin deri üzerinden uzaklaştığı, deri yüzeyinde sürtünmenin azaldığı ve vücut dengesinin düzenli dağıtıldığı durumlardır. Hazırlayıp üzerinde dört yıl çalıştıktan sonra ortaya çıkarttığımız kumaşımızla ısı iletimini yüksek tutarak nem taşıma yeteneği olan yeni bir ham madde kullanarak, hasta konforunun iyileştirilmesi, terlemenin engellenerek seri ve kumaş arasındaki sürtünmeyi azalttık böylece bası yaralarının da önüne geçmiş olduk”

YASTIK KILIFI ÇARŞAFTA ÜRETİLİYOR

Özel kumaştan yastık kılıfı ve hasta yatak çarşafı üretiminin de yapıldığını kaydeden Özyurt, “Bası yarasının ortaya çıkmasının iki önemli sebebinden biri, hastanın sürekli aynı şekilde yatması ve bu basının oluştuğu yerde nem ile birlikte tahrişin başlamasıdır. İkinci önemli etken ise, hastayı hareket ettirmeye çalışırken vücutta oluşan sürtünmeden dolayı, hassas bası bölgelerinde oluşan çiziklerdir. Her ikisinin ardı ardına meydana gelmesi ile bası yaraları oluşmaktadır. Ürettiğimiz kumaşla bası yaralarının yayılmasını engelledik. Kumaşımız pamuktan iki kat daha fazla nem emme ve yüksek nefes alabilirliği sayesinde hızla teri uzaklaştırma özelliğine sahip. Pamuklu koruyucu ürünlere göre iki kat daha fazla ısı emilimine ve pamuklu tabakalara göre yüzde 30 daha yüksek su buharı geçirgenliğine sahip. Özel kumaşımızı kullanarak farklı sağlık ürünleri geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

DENİZLİ (İHA)