09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. “Hastane hastane dolaşmak istemiyorum” diyerek eylem...

“Hastane hastane dolaşmak istemiyorum” diyerek eylem yaptı

Haber Merkezi - 28 Haziran 2022 Salı - 16:20 “Hastane hastane dolaşmak istemiyorum” diyerek eylem yaptı

Denizli’de DMD hastası oğlunu tedavi ettiremeyen anne, “hastane hastane dolaşmaktan bıktım” diyerek, İl Sağlık Müdürlüğü Binası önünde eylem yaptı.

A- A+

Duchenne Musküler Distofi (DMD) hastası oğlu 28 yaşındaki Ilgaz Memiş’in fizik tedavi alması için başvurmadığı kuruluş kalmadığını söyleyen anne Fatma Tiktaş, sesini duyurabilmek için Denizli İl Sağlık Müdürlüğü önünde kısa süren bir eylem yaptı.

Sesini duyurmaya çalışan Tiktaş, “Corona salgınına kadar tedavi alabiliyorduk. Salgın sonrası başvurduğumuz kuruluşlar rapor istedi. Rapor için çalmadık kapı bırakmadım ama sonuç alamadım. Başkalarına yaptıkları neyse biz de aynı şeyleri istiyoruz. Özel bir muamele beklemiyorum. Çocuğu engelli duruma düşmüş anne-babaların sıkıntılarına biraz ortak olmalarını bekliyorum. Bıktım artık, rapor diye hastane hastane dolaşmak istemiyorum” dedi.

“OĞLUMUN FİZİK TEDAVİ ALMASI LAZIM”

DMD hastalığı ile baş etmenin kolay olmadığını belirten Tiktaş, oğluna 7,5 yaşındayken teşhis konulduğunu, 12 yaşında yürümeyi bıraktığını ve fizik tedavi alabilmek için aylardır hastane hastane dolaştığını söyledi. Dertli anne, sözlerine şöyle devam etti:

Haberin DevamıReklam

“Daha önce salgın nedeniyle dışarı çıkaramadık. Fizik tedaviyi evde alalım istiyoruz. Çocuk zayıfladığının farkında. Hiçbir memura meramımızı anlatamıyoruz. Oradan oraya yolluyorlar, ‘heyete gidin’ diyorlar. En son İl Sağlık Müdürlüğüne vermek üzere bir dilekçe yazdım. Onu vermeye geldim. Burada yardımcı oldular. Evde bakım hizmetlerine gittim, onlar da bilmiyor. Böyle biri vaka var, bu çocukların fizik tedavi alması lazım. Zaten bu çocuklar hayattan, her şeyden soyutlanmış durumdalar. Bizim gruptaki çocukların o kadar çok medikal ihtiyaçları var ki, bunların aşağı yukarı hiçbiri karşılanmıyor. Benim çocuğum gittikten sonra, boğazında trakeostomi denilen şey açıldıktan sonra, makineye bağlandıktan sonra ne yapayım ben? Ben sigortalı bir insanım. Bu çocuk benim bakımım altında. Ben bu hizmeti alamıyorum. Biz devletten çok pahalı şeyler istemiyoruz.”

“2,5 SENEDİR TEDAVİ OLAMIYORUM”

Tedaviden yararlanamamaktan şikayet eden Ilgaz Memiş de, “Ben kas hastalığı gereği 11 yıldır Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde tedaviden yararlanıyordum. Sağlık durumum yeterli iken yüzme havuzuna gidebiliyordum. Ben zaten yeterince evden dışarıya çıkan bir insandım. Lakin bu coronavirüs döneminde risk oluşturduğu için evden dışarıya çıkmalarım azaldı. Baya zayıfladığım için artık eskisi gibi evden dışarıya çıkarken taşınmam, bir yerden bir yere gitmem zor. Ayrıca göğüs hastalıkları riski taşıdığımdan, benim bu tedaviyi evde almam lazım. Bu Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi’nin çıkardığı yönetmeliği benim sorunumu çözüyor. Ama buradaki doktorlar daha önce hiç rapor vermediği için, başlarına iş almamak uğruna bir işlem yapmıyorlar. Yani ülkedeki memur da ülkedeki personel de acaba bir şey olursa işimizden olur muyuz diye belki o korkuyla bunlardan çekiniyor. Sorunum budur. İki buçuk senede tedavi olamıyorum” diye konuştu.