Anne karnında tedavi edilen kalp hastası bebek, yaşama ‘merhaba’ dedi – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Anne karnında tedavi edilen kalp hastası...

Anne karnında tedavi edilen kalp hastası bebek, yaşama ‘merhaba’ dedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Ocak 2024 Cuma - 16:34Güncelleme: 5 Ocak 2024 Cuma - 16:41
Anne karnında tedavi edilen kalp hastası bebek, yaşama ‘merhaba’ dedi

Denizli’de, anne karnında kalp hastası belirlenen olduğu bebek, yapılan tedaviyle sağlığına kavuşarak, hayata ‘merhaba’ dedi.

22 haftalık hamile olan Şennur Duraman’a Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan rutin kontroller sırasında bebeğin vücudunda sıvı toplanması tespit edildi.

Çocuk Kardiyoloji Bölümü’ne yönlendirilen Duraman’a yapılan fetal ekokardiyografi sonucunda, anne karnındaki bebekte normalde dakikada 110-160 atım olması gereken kalp hızının dakikada 290 atıma ulaştığı ve buna bağlı olarak kalp yetmezliği geliştiği saptandı.

Prof Dr Dolunay Gürses, Doç Dr Münevver Yılmaz, Uzm Dr Merve Oğuz ve Uzm Dr Emine Sayın’dan oluşan ekip tarafından bebek hızla tedaviye alındı. Yapılan müdahale ile bebeğin kalp ritmi normale döndürüldü.

Bebek, 37. haftada sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirken, anne karnındaki bebeklerde ritim bozukluğunun oldukça nadir ve genellikle iyi huylu olduğu belirtildi. Ancak dirençli ritim bozukluklarının çok nadiren de olsa bebeğin hayatını tehdit edebileceği ifade edildi.

Anne karnındaki bebeklerde devamlı ve uzun süreli ritim bozuklukları kalp yetmezliğine hatta bebeğin kaybedilmesine sebep olabileceği aktarıldı.