26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Hamile kalırlarsa dünya tıp literatürüne geçecekler

Hamile kalırlarsa dünya tıp literatürüne geçecekler

Haber Merkezi - 7 Ağustos 2020 Cuma - 23:03 Hamile kalırlarsa dünya tıp literatürüne geçecekler

Denizli’nin Acıpayam ilçesindeki devlet hastanesinde dünya tıp literatürüne geçecek bir ameliyat gerçekleştirildi. Doğuştan cinsel organları olmayan üç kadına, vücut boşluklarından alınan dokularla vajina ve rahim ağzı yapıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Naim Ünsal, hastalara bu ameliyatlar ile doğurganlık özelliği kazandırıldığını ve hamile kalmaları durumunda dünyada tıp literatürüne giren ilk vakalar olacaklarını söyledi.

A- A+

Acıpayam Devlet Hastanesi’nde görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Naim Ünsal, Elazığ, Eskişehir ve Tokat’tan gelen ve doğuştan cinsel organı olmayan hastalara vücut boşluklarındaki dokulardan vajina ve rahim ağzı yapılarak sağlıklarına kavuşturulduğunu belirtti. Dr. Ünsal, gerçekleştirilen tıbbi operasyonlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastalardan biri olan, Elazığ’da yaşayan, doğuştan vajinası ve rahim ağzı olmayan 23 yaşındaki E.Ç. her regl döneminde apandisit patlaması gibi çok ciddi ağrılar yaşıyordu. Muayene ve tetkikler sonrası hasta için ameliyat planı oluşturuldu. Başarılı geçen operasyon ile hastaya vajina ve rahim ağzı yapılarak, doğurganlık özelliği kazandırıldı.

Eskişehir’den aynı durumda başka bir hastamız geldi. Daha önce başarısız bir operasyon geçirmiş. Fakat E.Ç gibi 16 kez ameliyat olmadığı için bu hastanın operasyonunu nispeten daha rahat gerçekleştirdik, rahim ve rahim ağzını oluşturduk.

Tokat’tan gelen hastamız ise doğuştan vajinası olmayan yakında evlenecek bir hastamızdı. Önceden bir operasyon geçirip vajina yapılıyor, fakat tekrar kapanıyor. Yani operasyonu başarısız geçen bir hastamızdı. Gayet başarılı ameliyat ile onu da sağlığına kavuşturduk.”

TABURCU EDİLDİLER

Op. Dr. Ünsal, 3 hastanın da taburcu edildiğini belirterek, “Bu hastalarımızda en önemlisi; üreme sistemlerini bütünlemiş olmamız. Regl olabilmeleri ve ileride çocuk sahibi olma umutlarının korunmasıydı. Ameliyatı yaptığımız hastalarımızın ileride gebe kalmalarına tıbben hiç bir engel yok. Hastalarımız, sonraki süreçte de uzun yıllar takibimizde kalacak, çocuk sahibi olabilmeleri için tedaviye devam edeceğiz. Eğer gebe kalırlarsa üreme sistemini bütünlediğimiz ve organ yaptığımız için literatürdeki ilk vakalar olacaklar” dedi.