06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Sünnet nedeniyle çocukta psikolojik travma yaratmayın

Sünnet nedeniyle çocukta psikolojik travma yaratmayın

Haber Merkezi - 22 Haziran 2022 Çarşamba - 15:05 Sünnet nedeniyle çocukta psikolojik travma yaratmayın

Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yeşim Edirne, ailelere sünnetle ilgili “çocukta psikolojik travma oluşturmadan hijyenik şartlara uygun yapılmalı” uyarısında bulundu.

A- A+

Op. Dr. Yeşim Edirne, yazılı açıklamasında, sünnetin ciddi bir cerrahi girişim olduğuna ve hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekti. Edirne, “Toplumumuz tarafından yüksek önemde olan sünnet işleminin hastane ortamında ve ameliyathane koşullarında alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık için uygulanan basit bir cerrahi işlem olan sünnet, çocuğun tüm yaşamını etkileyebilecek önemli problemlere yol açabilir. Sünnet öncesinde çocuğun mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene esnasında bebeklerde hipospadias (doğuştan yarım sünnetli), eğrilik ya da dönüklük gibi sorunlar tespit edilirse sünnet işlemi yapılmamalıdır. İlerleyen aylarda düzeltici cerrahi işlem ile birlikte hem sorun çözülür hem sünnet işlemi uygulanabilir” dedi.

“SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALI?”

Yeni doğan bebeğin doğar doğmaz sünnet edilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını, yeni doğan bebekte sarılık, kilo kaybı, emme, yutma sorunu gibi problemlerin görülebileceğini, sünnet için bu sürenin geçilmesinin daha uygun olacağını belirten Edirne, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Sünnet tıbbi olarak her yaşta yapılabilmektedir. Psikolojik travmanın ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi açısından doğumdan sonraki ilk 2 yıl içerisinde yapılması daha uygundur. Özellikle 2-6 yaş aralığında sağlık açısından bir gereklilik arz etmiyorsa çocukların cinsel kimlik kazanım dönemi olduğundan ve çocukta oluşabilecek psikolojik travmalardan dolayı lokal anestezi ile sünneti çok tavsiye etmiyoruz. Genel anestezi altında hafif sedasyonla yapılan müdahaleler çocuklarımız için daha uygun olmaktadır. Yine 7 yaşından ergenlik döneme kadar yapılacak sünnet, çocuğun toplumum bir üyesi olduğunu fark etmesini sağlayarak gelişimi için önemlidir.”

Bebeklik döneminde yapılan sünnetlerin iyileşmelerinin daha hızlı olduğunu ve bebek bezli olduğu için de bakımının kolay olduğunu anlatan Op. Dr. Edirne, “ Sünnetten iki saat sonra beslenmeye başlanabilir. Ameliyat sonrasında hekim tarafından son kontrol yapılır. Sünnet sonrası çocuklar normal hayatına hemen dönebilir. Ameliyattan sonra reçete edilen antibiyotik içerikli kremle işlem yapılan bölgeye pansuman yapılır. Beklenmeyen bir durum görüldüğünde de hemen sağlık tesisine müracaat etmek gerekir” ifadelerini kullandı.