17.05.2022, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. 100 liralık ateş ölçerin fiyatı 500...

100 liralık ateş ölçerin fiyatı 500 liraya çıktı

Haber Merkezi - 20 Mart 2020 Cuma - 10:53 100 liralık ateş ölçerin fiyatı 500 liraya çıktı

Denizli’de ateş ölçer karaborsaya düştü. 100 liradan satılan ateş ölçerin fiyatı, coronavirüs salgınıyla birlikte 500 liraya kadar yükseldi. Fahiş fiyat artışına eczacılar ve vatandaşlar tepki gösterdi.

A- A+

Türkiye’de 359 kişide coronavirüs tespit edilirken, ölenlerin sayısı da 4’e yükseldi. Kendilerini virüse karşı korumak isteyen vatandaşlar, maske ve eldivene yoğun ilgi gösterdi. Kolonya satıcılarının önünde uzun kuyruklar oluşurken, birçok eczanede dezenfektan temininde güçlük çekti.

Bu ürünlerin yanı sıra piyasada ateş ölçerler ve bağışıklık güçlendirici vitamin ilaçları da yok satmaya başladı. Dezenfektan ve maskelerin bazı eczanelerde bulunmasına rağmen, ateş ölçme cihazları hiç bulunmuyor. Eczanelere ateş ölçme cihazı için gelen vatandaşlar elleri boş şekilde ayrılıyor. Girdikleri eczaneler ateş ölçer buldukları için şanslı olan bazı vatandaşlar ise bu defa yüksek fiyatla karşılaştıklarından dolayı alamadı.

Talepleri karşılayamadıkları için hem müşterilerin hem de kendilerinin şikayetçi olduğu dile getiren Eczacı Nurcan Kütük, “Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlarda baya bir talep var. Vitamin grupları, bağışıklık sistemi güçlendiren ilaçlar, dezenfektanlar, kolonyalar, ateş ölçerler, eldiven, maske bunlarda baya bir talep artışı var coronadan korunmak amaçlı. Karşılayamıyoruz, çok zorlanıyoruz çünkü yeterli derecede bulamıyoruz ürünleri. Maskedir, eldivendir bunlar çok kısıtlı sayıda geliyor elimize ve çok yüksek fiyatlarda geliyor. O yüzden talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Hastalarda bu durumdan şikayetçi, biz de çok şikayetçiyiz. Çünkü piyasada çok fazla bu işi yapan kişi var ama çoğuna da güvenemiyorsunuz. Normal depolardan da yeterince biz maskedir, el dezenfektanıdır, kolonyadır yeterince karşılayamıyoruz talebimizi ve o yüzden de hastalara da yeterince ürün sunamıyoruz. Çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Hem fiyatları çok arttı hem de bulmakta çok zorlanıyoruz” dedi.

“ATEŞ ÖLÇER HİÇBİR ŞEKİLDE BULAMIYORUZ

Dezenfektan, maske, eldivenin yanı sıra ateş ölçer cihazlarında temininde sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Kütük, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Şu an için ateş ölçer hiçbir şekilde bulamıyoruz. Normal temassız ateş ölçerler zaten çok uzun süredir piyasada yok, bulamıyoruz. Dijital ateş ölçerler de artık gelmez oldu. Çok büyük sıkıntı var. Yani talep çok fazla olduğu için yeterli derecede ürün bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle vitamin grupları, el dezenfektanı koronadan korunmak için ihtiyacımız olan dezenfektandır, maskedir, eldivendir bunları yeterince bulamıyoruz. Hep az miktarda geliyor ve hastalara da az miktarda sunabiliyoruz.”

“100 TL OLAN ATEŞ ÖLÇERLER ŞUANDA 400-500 TL’YE ÇIKTI”

Coronavirüsünden sonra fiyatların artmasını hem vatandaşlar hem de kendileri için sıkıntılar oluşturduğunu söyleyen Eczacı Teoman Ceylan ise, “Coronavirüsünden dolayı ülkemizde maske ve dezenfektan talepleri baya artmış durumda. Yalnız fiyatlarını insanlar çok pahalı buluyorlar. Bağışıklık sistemi ilaçları, dezenfektan ilaçları, maskeler, bunun yanında antiviral ilaçlar olsun, piyasadan bir anda kayboldu. Fiyatları devlet tarafından ödenmeyen ilaçların fiyatları baya bir arttı. Vatandaşımızda zor durumda kalıyor. Hem bulmakta zorlanıyor hem de fiyatlarını öderken zorlanıyor. Ateş ölçer şu anda piyasada yok. Fiyatları da çok yüksek. 100 TL olan bir ateş ölçer, 400-500 TL’den konuşuluyor vatandaş bunu nasıl alacak ben de bilemiyorum” diye konuştu.