08.03.2021, Pazartesi
2 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’de 1 yılda 52.701 kanser taraması yapıldı

Haber Merkezi - 3 Şubat 2021 Çarşamba - 15:02 Denizli’de 1 yılda 52.701 kanser taraması yapıldı

Denizli’de geçen yıl 52 bin 701 kanser taraması gerçekleştirilirken, 63 kişiye kanser tanısı konularak tedavilerine başlandı.

A- A+

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, kanserde erken teşhisin çok önemli vurguladı ve erken teşhis edilerek, uygun şekilde tedavi edildiğinde birçok kanserin iyileşme olasılığı da yüksek olduğunu ifade etti. Pandemi nedeniyle toplu eğitim ve tarama faaliyetleri yapılamadığını belirten Öztürk, şunları kaydetti:

“2019 yılında Denizli’de 126 bin 848 tarama gerçekleştirmiş ve toplamda 134 kanser teşhisi tespit etmiştik. Bu yıl pandemi olması nedeniyle toplu eğitim ve tarama faaliyetlerinde bulunamasak da ekiplerimizin farkındalık  çalışmaları ile neredeyse geçen yılın yarı oranını yakaladığımızı gördük. 2020 yılında Denizli’de 52 bin 701 tarama gerçekleştirerek, toplamda 63 kanser teşhisi yakaladık. Pembe Şehir Projemiz ile Denizli’de vatandaşlarımızda kanser taramalarında bir farkındalık oluştuğunu söyleyebiliriz. Yine geçtiğimiz yıl Denizli Merkez’de Sümer KETEM’i hizmete açarak sayımızı 3’e çıkardık. Çok yakında da cihazların kurulumu tamamlanan Tavas KETEM’imiz hizmete girecek. Böylelikle KETEM sayımız 4 olacak ve çok daha fazla tarama yapabileceğiz. Bir hayırseverimiz tarafından alınan Kanser Tarama Aracımızı da en yakın zamanda Denizli’nin hizmetine sunacağız ve taramaları vatandaşlarımızın ayağına götüreceğiz. Böylelikle projemizin adında da belirttiği gibi hedefimiz olan tüm kadınlara ulaşarak Denizli’yi Pembe Şehir yapacağız.”