25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Denizli OSB’de ücretsiz kanser taraması

Denizli OSB’de ücretsiz kanser taraması

Haber Merkezi - 25 Nisan 2018 Çarşamba - 17:47 Denizli OSB’de ücretsiz kanser taraması

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı tarafından “Pembe Prenses” ismi verilen Mobil Kanser Tarama Tırı, Denizli’ye gelerek Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan kadınlara meme, rahim ağzı ve kolon kanserleriyle ilgili tarama yapmaya başladı.

A- A+

Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü işbirliğiyle Denizli OSB bahçesine park eden “Pembe Prenses” Sağlık TIR’ında ücretsiz kanser taraması yapılıyor.

“Pembe Prenses” adlı sağlık tırında 1 hafta boyunca tüm kadınlara kanser taraması yapılacak. Tamamen kadınlara yönelik olan kanser taraması için son gün 28 Nisan!

VATANDAŞLARIMIZI MOBİL TARAMA TIRINA DAVET EDİYORUZ

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen Mobil Kanser tarama Tırı projesiyle erken teşhis edilebilen, uygun ve düzenli yapılan tarama yöntemleriyle kanser sıklığı ve ölümlerin azaltılması; meme, rahim ağzı (serviks), kolon (kalın bağırsak) kanserleri hakkında halkımızın doğru bilinçlendirilmesi, kanser gelişim sürecinin henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan erken evrede tespit edilmesi, kanserden korunma ve erken tanı konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir. Meme kanseri taramaları 40-69 yaş arası kadınlarda iki yılda bir mamografi ile serviks kanseri taramaları 30-65 yaş arası kadınlarda beş yılda bir uygulanacak HPV testi veya Pap-smear testi ile bağırsak kanseri taramaları da 50-70 yaş aralığındaki kadınlardan iki yılda bir gaitada gizli kan tetkiki ile yapılmaktadır. Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarımızı OSB Müdürlüğü otopark alanında yer alan Mobil Kanser Tarama Tırına davet ediyoruz.

Konu ile ilgili açıklama yapan OSB Bölge Müdürü Ahmet TAŞ, “Son yıllarda, kadınlarımızda kanser vakalarında büyük artış gözlenmektedir. Burada erken teşhis çok önemli. Taramalar neticesinde hastalık başlangıç aşamasında olan çalışanlar için tedavi çok daha kolay olacaktır. Tarama öncesi çalışanlara eğitim verildiğinden dolayı farkındalık da oluşmaktadır. Bize bu imkânı sağlayan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Berna Öztürk’e çok teşekkür ederim.” dedi.