Öztürk’den koruyucu sağlık hizmetleri açıklaması – D20Haber
05.10.2023, Perşembe
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Öztürk’den koruyucu sağlık hizmetleri açıklaması

Öztürk’den koruyucu sağlık hizmetleri açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Eylül 2023 Salı - 15:02Güncelleme: 5 Eylül 2023 Salı - 15:03
Öztürk’den koruyucu sağlık hizmetleri açıklaması

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, koruyucu sağlık hizmetinde aile hekimliğinin en önemli basamaklardan olduğuna işaret ederek, yurttaşlara en yakın hekimin de aile hekimleri olduğunu belirtti.

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Dr. Munise Özcan Aile Sağlığı Merkezini ziyaret etti. Hekimler ve sağlık çalışanlarıyla görüşen Öztürk, koruyucu sağlık hizmetlerinde aile hekimliğinin önemine dikkati çekti.

Sağlık Bakanlığının, Halk Sağlığı Haftası sloganının “Sana En Yakın Hekimin Aile Hekimin” olduğunu anımsatan Öztürk, aile hekimlerine düzenli aralıklarla gidip rutin kontrolleri yaptırmanın önemli olduğunu vurguladı.

Halk Sağlığı Haftası kapsamında birinci basamak sağlık hizmetlerinin anlatıldığı bir dizi etkinlik düzenleneceğini kaydeden Öztürk, “Koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basamak sağlık hizmetleri ile ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu yılın en önemli sloganlarından biri de ‘Sana En Yakın Hekimin, Aile Hekimin’ sloganı. Aile hekimliği sistemi, uzun yıllardır ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. İlimizde yaklaşık her 3 bin 100 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Doğduğumuz andan ölene kadar bütün kayıtlarımız aile hekimimizde var. Aile hekimimiz zaman içerisinde değişse bile o kayıtlar yeni aile hekimimize devroluyor” dedi.

Kronik hastalıkların takibini aile hekimlerinin yaptığını belirten Öztürk, “Önemli olan hasta olmadan sağlıklı yaşamı sürdürebilmek. Herkes muntazaman kontrollerini yaptırsın, hasta olmadan tedbirler alınabilsin ve sağlıklı nesiller yetişebilsin diyerek herkese bu hafta dolayısıyla sağlıklı günler diliyorum” diye konuştu.